Derby-ul Olteniei se joacă acum în Sala Sporturilor „Traian”. Livetext!

În această după-amiază, Sala Sporturilor „Traian” va fi gazda unuia dintre cele mai importante meciuri din cadrul etapei a II-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Pe teren se vor întâlni formațiile HCM Râmnicu Vâlcea și SCM Craiova. În prima rundă, echipa râmniceană a pierdut pe terenul Coronei Brașov, pe când SCM Craiova s-a impus în fața grupării ardelene CSM Bistrița.
Vă invităm să rămâneți alături de noi pentru a afla în timp real evoluția scorului în derby-ul Olteniei.
_____________________________________________________________________
A început meciul. În sală se află aproape 1.000 de spectatori. Arbitrii partidei sunt Mârză și Nedelea din Cluj Napoca. Echipa râmniceană este antrenată de Aurelian Roșca. Cea craioveană este pregătită de Bogdan Burcea.
Min 1: Vâlcea deschide scorul prin Raluca Băcăoanu; 1-0.
Min 2: SCM Craiova restabilește egalitatea; 1-1.
Min 3: Băcăoanu punctează din nou pentru HCM, echipa noastră conduce cu 2-1.
Min 3: Craiova restabilește egalitatea prin aceeași Pricopie; 2-2.
Min 6: Vâlcea obține o lovitură de la șapte metri în superioritate numerică. Echipa noastră ratează lovitura și scorul rămâne egal.
Min 7: Vizitiu punctează pentru Craiova și echipa doljeană trece pentru prima dată în avataj, tabela indică 2-3.
Min 8: Cristina Zamfir marchează și Craiova se desprinde la două goluri. Scor 2-4.
Min 9: Vâlcea reduce din «handicap». Tabela indică acum 3-4.
Min 9: Craiova înscrie din nou, prin Vizitiu, iar gluma se îngroașă pentru vâlcence. 3-5.
Min 10: Ambele echipe înscriu câte un nou gol, iar diferența de două goluri se menține. 4-6!
Min 11: Andreea Pricopie obține o lovitură de la șapte metri. Țicu marchează și Craiova se desprinde pentru prima dată la trei goluri. 4-7! Aurelian Roșca, antrenorul celor de la HCM solicită timp de odihnă!
Min 12-13: Vâlcea ratează la o fază importantă, în superioritate numerică, iar craiovencele marchează în urma unei lovituri de la șapte metri. Adversarele din Craiova se desprind la patru goluri. Tabela indică 4-8!
Min 14: Ambele echipe înscriu câte un nou gol. Craiova conduce acum cu 9-5.
Min 16: Vâlcea ratează a treia lovitură de la șapte metri în acest meci. Nici Craiova nu punctează la faza imediat următoare.
Min 17: Vâlcea punctează în cele din urmă prin Vasilevskaia. 9-6 pentru Craiova.
Min 17: Fosta chimistă Patricia Vizitiu marchează un nou gol pentru Craiova. Doljencele conduc acum cu 10-6.
Min 17: Hermina Stoicănescu marchează pentru Vâlcea. Craiova mai are doar trei goluri avantaj.
Min 18: Irina Glibko înscrie pentru Vâlcea și echipa noastră se apropie la două goluri. Tabela indică 8-10.
Min 19: Craiova marchează prin Cristina Zamfir la faza imediat următoare. Oaspetele au din nou trei goluri avantaj.
Min 20: Ambele echipe au înscris câte un nou gol. Craiova conduce acum cu cu 12-9.
Min 22: În superioritate numerică, Vâlcea nu marchează. Antrenorul Craiovei, Bogdan Burcea, solicită timp de odihnă.
Min 23-24: Craiova a făcut spectacol, a punctat de două ori consecutiv și s-a distanțat la cinci goluri: 9-14!
Min 26: Vâlcea nu a mai marcat de șapte minute!
Min 27: Echipa noastră sparge «gheața» din lovitură de la șapte metri, prin Glibko. Tabela indică 10-14.
Min 28: Încă o lovitură de la șapte metri. Vâlcea înscrie prin Glibko și diferența scade la trei goluri: 11-14.
Min 29: Craiova marchează din nou prin Cristina Zamfir. Scor 11-15.

Final de primă repriză: Craiova conduce cu 15-11!

Începe repriza a doua. Elevele lui Aurelian Roșca trebuie să fie mult mai precise în cele 30 de minute rămase de jucat dacă doresc să nu bifeze un nou eșec în Liga Florilor de handbal feminin.
Min 31: Vâlcea reușește primul gol al reprizei secunde prin Irina Glibko. Tabela indică 12-15.
Min 31: Și Andreea Adespii punctează pentru Vâlcea și echipa noastră se apropie la două goluri, 13-15.
Min 32: Cristina Zamfir înscrie pentru Craiova. 13-16.
Min 32: Un nou gol pentru Craiova, diferență de patru goluri în favoarea oaspetelor. 13-17.
Min 33: Vukcevic marchează pentru Vâlcea. Tabela indică 14-17.
Min 35: Craiova marchează și se duce la patru goluri în avantaj. Vâlcea va evolua, pentru două minute, în inferioritate numerică. Echipa noastră are și lovitură de la șapte metri.
Min 36: Irina Glibko a transformat lovitura de la șapte metri. Tabela indică 15-18.
Min 37: Nikolic marchează pentru Craiova. Echipa lui Bogdan Burcea are din nou un avantaj de patru goluri.
Min 39: Încă un gol pentru Craiova. Gruparea doljeană are pentru prima dată cinci goluri avantaj. 15-20!
Min 40: Craiova domină cu autoritate. Ospetele punctează din lovitură de la șapte metri prin Anamaria Țîcu. Pentru prima dată, tabela indică o diferență de șase goluri: 15-21!
Min 42: Adespii înscrie pentru Vâlcea. Cinci goluri diferență: 16-21!
Min 44: Vâlcea mai marchează o dată, scorul fiind acum 17-21.
Min 45: Ambele echipe au marcat câte un nou gol, scorul fiind acum 18-22.
Min 47: Craiova marchează și reface diferența de cinci goluri: 18-23.
Min 48: Nikolic punctează din nou pentru Craiova și duce scorul 18-24. Aurelian Roșca, antrenorul echipei noastre, solicită timp de odihnă. Momentul este unul destul de greu pentru că SCM Craiova încearcă deja să își adjudece de pe acum victoria, cu zece minute înaintea gongului de final.
Min 49: Craiova punctează din nou, din aruncare de șapte metri prin Anamaria Țîcu, și are un avantaj de șapte goluri, scor 18-25. Echipa doljeană și-a asigurat într-un procent de 99% cele trei puncte din partida de la Râmnicu Vâlcea.
Min 50: Vâlcea mai spală din rușinea înfrângerii prin Badea, 19-25.
Min 50: Pricopie punctează pentru Craiova la faza imediat următoare, 19-26.
Min 51: Deși nu avea neapărată nevoie, antrenorul Craiovei solicită timpul de odihnă regulamentar.
Min 53: Vâlcea înscrie prin Florică. Tabela indică 20-26.
Min 54: Raluca Băcăoanu marchează din nou pentru Vâlcea. Scorul este 21-26.
Min 55: Ambele echipe au marcat câte un nou gol. Scor 22-27.
Min 56: Cu victoria în buzunar, craiovencele își continuă show-ul. Echipa din Bănie a punctat din aruncare de șapte metri. Tabela indică 22-28.
Min 58: Vâlcea limitează proporțiile înfrângerii cu un noul gol. Scorul este 23-28.
Min 59: Încă un gol pentru Vâlcea. Tabela indică 24-28.

Final de meci! Craiova se impune la patru goluri diferență, scor 28-24.