Chiar dacă au condus cu 1-0, „Viperele albastre” au cedat în fața giuleștenilor

• CS Municipal – Rapid 1-2
Sâmbătă, cu prilejul Zilei comunei Măciuca, pe cochetul stadion din centrul acestei localități, CS Municipal Râmnicu Vâlcea și Rapid București s-au întâlnit într-un meci amical intens gustat de către iubitorii fotbalului din județul nostru, îndeosebi din zona de sud. Ambele formații de Liga a II-a (Vâlcea în Seria Vest, Rapid în cea de Est) și-au etalat pe teren „piesele” de bază, acestea demonstrând că dispun de loturi competitive cu ajutorul cărora pot ataca obiective ambițioase în noul sezon. În fața numeroșilor suporteri care au luat cu asalt arena din Măciuca, elevii lui Alexandru Pelici au început mai bine jocul și au deschis scorul încă din minutul 8, atunci când juniorul Robert Bratu a reluat spectaculos, cu capul, balonul în poarta giuleștenilor. Alb-vișinii au echilibrat însă rapid disputa și, după câteva tentative nereușite de restabilire a egalității, au punctat, în minutul 32, prin Avrămia. Scorul de 1-1 a fost cel consemnat la pauza întâlnirii, deznodământul amânându-se pentru partea secundă.
După revenirea de la vestiare, rapidiștii s-au dovedit mai proaspeți și incisivi. Chiar dacă nu au dominat cu autoritate, fotbaliștii din Capitală și-au impus jocul și au creat numeroase probleme „viperelor albastre”. În mod oarecum logic, Rapid a trecut în cele din urmă în avantaj, atacantul N’Koy punctând la o fază în care a scăpat singur cu portarul Fildan. Partida s-a încheiat cu victoria Rapidului, scor 2-1, acesta fiind primul eșec pentru formația râmniceană în pauza competițională. Sâmbătă, CSM va susține ultimul joc de pregătire, pe teren propriu, atunci când va primi vizita slătinenilor de la FC Olt.