Victorie de răsunet pentru HCM Râmnicu Vâlcea

• echipa primăriei a învins viceliderul Ligii Naționale de handbal feminin

Marți după-amiaza, jucătoarele de la HC Municipal Râmnicu Vâlcea au disputat primul meci oficial din anul 2017. În cadrul etapei a XII-a din Liga Națională de handbal feminin, elevele antrenorilor Gheorghe Sbora și Luminița Huțupan Dinu au întâlnit unul dintre cei mai redutabili adversari din campionatul intern, HC Dunărea Brăila. Înaintea acestei etape, echipa de pe malul Dunării ocupa poziția secundă în ierarhia întrecerii, cu 25 de puncte acumulate. De partea cealaltă, gruparea sprijinită financiar de Primăria Râmnicului pornea, cel puțin teoretic vorbind, cu șansa a doua în acest joc dat fiind faptul că HC Municipal ocupa abia poziția a noua în clasament, cu 13 puncte „în cont”. Partida era una cu destulă importanță pentru ambele echipe. În eventualitatea unei victorii, râmnicencele bifau o victorie în chiar primul meci oficial cu Sbora și Huțupan pe banca tehnică, chiar în fața propriilor suporteri. În plus, cele trei puncte ajutau echipa noastră să avanseze câteva poziții în ierarhia Ligii Naționale. De partea cealaltă, dacă se impunea în disputa din Sala Sporturilor „Traian”, echipa de pe malul Dunării ar fi acumulat trei puncte importante cu ajutorul căreia s-ar fi menținut în lupta de la „distanță” pentru titlu cu CSM București.

Primă repriză de vis pentru municipale

În fața unui public nu foarte numeros, care probabil a preferat să vizioneze partida din fața micilor ecrane, jocul fiind transmis de către un post foarte cunoscut de televiziune, handbalistele pregătite de Sbora și Huțupan au început jocul așa cum suporterii doar visează la începutul fiecărui meci. Râmnicencele au punctat la foc automat în poarta brăilencelor, scorul de pe tabela de marcaj căpătând proporții în favoarea trupei noastre. Chiar dacă oaspetele alcătuiesc una dintre cele mai redutabile echipe din Liga Națională, devreme ce învinseseră chiar campioana la zi, CSM București, brăilencele nu au reușit să țină piept iureșului impus de râmnicence. Doar în primele minute ale primei reprize, scorul a fost relativ echilibrat; în rest, un tur de forță al fetelor noastre ce a amintit de vremurile în care, tot în aceeași sală, Oltchimul făcea legea în fața oricărei echipe din Liga Națională. Deși a fost o primă repriză cu destul de puține goluri, cele mai multe au fost marcate de fetele noastre. Ani-Senocico și Adespii Molnar au fost printre cele mai bune marcatoare ale trupei noastre, ele fiind un permanent pericol în fața porții adverse. La pauza întâlnirii, tabela de marcaj din Polivalenta râmniceană indica un scor pe care puțini specialiști ai handbalului feminin românesc l-ar fi putut anticipa înainte de primul fluier al arbitrilor: Vâlcea conducea Brăila cu 12-5.

Deznodământul întâlnirii a fost pecetluit în actul secund

Muștruluite bine la vestiare, brăilencele au încercat în actul secund o revenire de senzație. Vâlcencele au știut însă cum să le țină în frâu pe adversare și au oprit din fașă tentativa oaspetelor de a reveni în „cărțile” partidei. Chiar dacă au demonstrat pe parcursul actului secund că merită măcar poziția secundă în ierarhia Ligii Naționale, brăilencele lui Costică Buceschi nu au reușit să recupereze „handicapul” destul de serios cu care intraseră la pauză. Partida a devenit una mult mai echilibrată, plăcută ochiului de suporter familiarizat cu fenomenul handbalistic, dar fără emoții pentru trupa noastră devreme ce municipalele intraseră la „cabine” cu un avantaj de șapte goluri. Poate altfel s-ar fi desfășurat ostilitățile (deși este greu de crezut că Brăila ar mai fi putut spera fie și la o remiză) dacă în poarta râmnicencelor nu s-ar fi regăsit Petra Blazek. Straniera din lotul HCM-ului a avut o prestație foarte bună între buturi și a parat multe dintre mingile expediate de brăilence pe spațiul porții noastre.

Victoria ne-a adus un avans de patru poziții în clasament

Finalul partidei a consfințit o victorie meritată pentru trupa râmniceană, HC Municipal impunându-se la o diferență de șase goluri, scor 25-19. În urma acestui succes destul de categoric, HC Municipal a ajuns la 16 puncte acumulate și a avansat patru poziții în clasament. Dacă înaintea meciului cu Dunărea Brăila HC Municipal ocupa poziția a noua, după jocul din etapa a XII-a, fetele noastre au avansat până pe locul cinci. HCM se află la egalitate de puncte cu Corona Brașov, cu precizarea cu Vâlcea are un golaveraj mai bun.
Runda viitoare, programată la finalul acestei săptămâni, HC Municipal va evolua la Craiova, pe terenul SCM-ului din Bănie. Partida programată duminică este ultima pe care HCM o va disputa în turul Ligii Naționale.