Zalăul lui Tadici, răpus în polivalentă

În urmă cu puțin timp, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea s-a încheiat partida dintre SCM Râmnicu Vâlcea și HC Zalău. Meciul a contat pentru etapa cu numărul nouă din Liga Florilor de handbal feminin. Așa cum se anticipa, chiar dacă se bazează pe un lot tânăr și cu mai puțină experiență față de campioanele României, Gheorghe Tadici (foto, în dreapta) nu a venit cu Zalăul pentru a se preda ușor. Trupa vâlceană, pregătită de Florentin Pera, a avut de tras contra sălăjencelor lui Tadici, într-un meci care, în multe momente s-a jucat pe contre. Echipa noastră a fost condusă doar în primele minute, după care a trecut în avantaj pe tabela de marcaj și nu a mai fost egalată până la final. Municipalele au avut doar două goluri avantaj la pauză, scor 13-11. Diferența s-a făcut în repriza secundă, când vâlcencele au fost mai incisive în atac și au știut să facă față foarte bine iureșurilor oaspetelor. Vâlcea a dominat în partea a doua, deși Florentin Pera a odihnit mai multe jucătoare în perspectiva dificilei confruntări de pe 1 noiembrie, din Liga Campionilor, contra muntenegrencelor de la Buducnost Podgorica. Și în partida cu Zalăul, portărița Diana Ciucă (foto, în stânga) a strălucit la apărarea aruncărilor de la șapte metri, iar daneza Ann Norgaard a fost, pe final de meci, „ceas elvețian” când a venit vorba despre executarea aruncărilor de la șapte metri acordate echipei noastre.

SCM, lider autoritar în clasament

Partida s-a încheiat cu victoria pe deplin meritată a fetelor noastre, scor final 26-20, SCM Râmnicu Vâlcea confirmând încă o dată că joacă mai bine în repriza secundă decât în prima parte, chiar și în acest meci în care mai multe jucătoare de bază au fost odihnite. În urma acestui rezultat, SCM Râmnicu Vâlcea continuă să fie lider în Liga Florilor, cu 24 de puncte, desprinzându-se la trei «lungimi» în fața urmăritoarei Corona Brașov. Meciul contra Zalăului a contat pentru etapa a noua, deși echipa noastră are doar opt partide disputate (inclusiv cea câștigată contra echipei lui Gheorghe Tadici). Asta pentru că întâlnirea pe care SCM Râmnicu Vâlcea trebuia să o dispute în cadrul etapei a opta, pe terenul formației Gloria Bistrița Năsăud, a fost reprogramată pentru data de 5 noiembrie.