FLORENTIN PERA: „Trebuie să fim realiști. Calificarea e jucată în mare măsură”

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București s-au întâlnit, sâmbătă după-amiaza, în Sala Sporturilor „Traian” în meciul tur al optimilor de finală ale Ligii Campionilor de handbal feminin. Deși au intrat pe teren cu multă încredere pentru obținerea unui rezultat pozitiv, gazdele de la SCM au trebuit trebuit să se recunoască învinse la finalul partidei. Prima repriză a fost echilibrată, Bucureștiul având un gol avans la pauză (scor 13-12). Și primul sfert de oră al reprizei secunde s-a jucat tot în aceeași notă a echilibrului, dar în ultimele 10-15 minute ale întâlnirii, jocul vâlcencelor a fost în mare suferință. Neagu, Lazovic, Martin & co. au punctat la foc automat, iar CSM București a reușit să obțină o victorie la nouă goluri diferență (scor final 33-24).
În urma acestui rezultat, în perspectiva partidei retur de sâmbăta viitoare, de la București, vizibil dezamăgit, antrenorul de la SCM Râmnicu Vâlcea, Florentin Pera, a declarat: „Trebuie să fim realiști. Calificarea e jucată în mare măsură. Noi am intrat pe teren cu multă dorință de a câștiga, dar, din păcate, doar pe alocuri ne-am ridicat la nivelul așteptărilor. Echipa din București a fost mai bună în acest meci”.