Elevă de la Palatul Copiilor din Râmnicu Vâlcea, campioană națională la orientare sportivă!

În zilele de 24, 25 și 26 iulie, în municipiul Hunedoara, s-a desfășurat Campionatul Şcolar de Orientare Sportivă. La această competiţie au participat peste 150 de elevi din 25 de judeţe. Elevii vâlceni de la cercul de Orientare sportivă de la Palatul Copiilor din Râmnicu Vâlcea, coordonaţi de profesoara Cristina Ploae, au fost printre cei mai buni. Echipajul Palatului Copiilor a fost format din şase elevi, înscrişi la probele sportive pe diferite categorii de vârstă. Campioana naţională la categoria F14 ani a fost Diana Roşca, elevă înscrisă la Palatul Copiilor din anul 2011, câştigătoare a numeroase premii la campionatele şi competiţiile de orientare sportivă. Prin acest prim titlu, le calcă pe urme părinţilor ei Dionisie şi Erika Roşca multipli campioni ai României la orientare sportivă.
În cadrul concursului „Marele Premiu al Palatului Naţional al Copiilor Bucureşti”, la categoria M10, Vlad Popa de la Palatul Copiilor municipiul Râmnicu-Vâlcea a obţinut menţiune, fiind clasat pe locul IV.
Informaţiile ne-au fost oferite de Cristina Ploae, profesor la Palatul Copiilor Mun. Râmnicu Vâlcea.