Vâlcea, bătută „măr” de CSM București

• campioana Europei a trecut la scor de echipa sprijinită de Primăria Râmnicului
Mutat la București din cauza suprapunerii cu un concert desfășurat în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, meciul dintre gruparea vâlceană HC Municipal și CSM București a fost unul fără istoric. Trupa din Capitală, care a avut statut de echipă oaspete în Sala „Rapid” din București, a controlat partida în totalitate, neoferind șansa echipei noastre de a spera fie și la un rezultat mai „strâns” pe tabela de marcaj. Jocul a curs aproape într-o singură direcție, cel puțin pe parcursul primei reprize. Vâlcencele pregătite de antrenorul Constantin Ștefan s-au văzut depășite la mai toate capitolele de echipa care, nu mai departe de luna mai a acestui an, s-a încoronat cu prestigiosul titlu de campioană a Europei. Partida dintre CSM București și HCM Râmnicu Vâlcea a contat pentru etapa a VIII-a din Liga Națională de handbal feminin, fiind prima disputată în cadrul acestei runde. Echipa din Capitală, pregătită de fostul antrenorul al Oltchimului – danezul Jakob Vestergaard, și-a adjudecat avantajul suficient pentru un meci care să nu creeze absolut nicio problemă încă din timpul primei reprize. La capătul celor 30 de minute, CSM avea un avantaj de 10 goluri, tabela indicând 18-10 în favoarea trupei din Capitală.
Repriza secundă a fost mai echilibrată, asta pe fondul ritmului lejer pe care l-au dictat campioanele României. Partida s-a încheiat cu succesul Bucureștiului la o diferență de unsprezece goluri, scor 32-21, într-un joc care nu are nevoie de prea multe comentarii. În urma eșecului de pe terenul campioanei, echipa sprijinită financiar de Primăria Râmnicului rămâne în prima jumătate a ierarhiei Ligii Naționale de handbal feminin. Acum, trupa antrenorului Constantin Ștefan ocupă poziția a VII-a, cu 10 puncte acumulate. Următorul joc al echipei noastre este programat duminică, 30 octombrie, pe terenul codașei CSM Ploiești. În eventualitatea unui succes, gruparea râmniceană ar putea avansa până pe locul patru în clasament.