Gane vs. Țălnar: Remiza care nu ajută pe nimeni

Aș după cum vă informam în ediția de ieri a cotidianului nostru, duminică după-amiaza, pe stadio­nul din Parcul Zăvoi, CS Municipal Râmnicu Vâlcea și FC Brașov s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul unsprezece din liga secundă de fotbal. Partida era foarte importantă pentru cele două cluburi, ambele având nevoie de puncte. În cazul unei victorii, CS Municipal (antrenor Jerry Gane – foto dreapta) s-ar fi îndepărtat de zona „fierbinte” a retrogradării, în timp ce FC Brașov (antrenor Cornel Țălnar – foto sus) a fi rămas în „coasta” surprinză­torului lider Juventus București. Din păcate, cele două cluburi s-au în­curcat reciproc și partida s-a înche­iat la egalitate, scor 1-1. Rezultatul ar putea fi considerat unul defa­vo­rabil oaspeților dacă ținem cont de locul pe care îl ocupa FC Brașov în clasa­ment înaintea etapei a XI-a (locul doi), însă, pe de altă parte, și Vâlcea s-ar putea considera nemul­țumită de rezultat dacă ne gândim la faptul că, în ultimul sfert de oră, gruparea lui Gane a avut dublă superioritate numerică.

Țălnar: „Cele două eliminări au cântărit mult. Felicit băieții pentru dăruire”

La conferința de presă de la finalul partidei, cei doi antrenori au oferit mai multe declarații, unele dintre acestea foarte interesante. Experimentatul Cornel Țălnar a recunoscut că echipa sa pornea din postura de favorită, dar că nu a fructificat acest avantaj. De aseme­nea, Țălnar a precizat și faptul că, dacă în minutul 60 îi spunea cineva că meciul se va termina la egalitate (când echipa sa conducea și nu se afla în inferioritate numerică), nu l-ar fi crezut. În plus, antrenorul brașovenilor a mărturisit și faptul că jucătorii săi au avut unele probleme gastro-intestinale, unii acuzând crampe stomacale.
„Dacă îmi spunea cineva prin minutul 60 că vom face egal, nu eram deloc mulţumit. Spun asta pentru că, până atunci, jocul a fost la discreţia noastră. Am condus şi pe tabelă şi ca manieră de joc şi puteam să ne mărim diferenţa. Cele două eliminări au cântărit mult. Nu e voie ca Băjan (primul jucător eliminat de la FC Brașov n.red.) să se repeadă aşa, când are deja un cartonaş galben, iar adversarul se afla la 30 de metri, cu spatele la poartă! De asemenea şi Sburlea (cel de-al doilea jucător eliminat de la FC Brașov), la experienţa lui, a încasat nepermis al doilea carto­naş. Trebuia să fim mai atenţi, mai ales ţinând cont de maniera părtini­toare a arbitrului, care ne «judeca» la fiecare fază. Felicit băieţii pentru dăruirea cu care au luptat pentru acest punct, în 9 oameni pe final şi cu 7-8 jucători cu probleme mari stomacale, care la pauză au cerut schimbare. Paul Iacob, în ultimele 20 de minute, se ţinea de stomac şi acuza o stare de vomă. Nu ştim de unde a apărut această problemă la aşa mulţi jucători, vom analiza”, a declarat Cornel Țălnar, antrenor principal FC Brașov.

Gane: „Ne-a lipsit luciditatea în fața porții, ne-a lipsit și Costea”

De partea cealaltă, antrenorul râmnicenilor a fost de părere că rezultatul a fost unul nemeritat de echipa sa, care a ratat trei-patru șanse imense de gol în ultimul sfert de oră al întâlnirii (inclusiv cele cinci minute de prelungiri), când a avut dublă superioritate numerică. Jerry Gane a precizat că elevii săi nu au avut suficientă luciditate la fazele iminente de gol, dar și că absența lui Florin Costea s-a simțit pe teren. Golgeterul echipei noastre, fostul jucător al Stelei și al Craiovei, a acuzat crampe musculare și nu a putut fi recuperat în timp util pentru partida cu FC Brașov. Totuși, Gane a mărturisit că este mulțumit de calitatea bună și ritmul intens al partidei. Astfel, cei peste 1.000 de suporteri care au fost prezenți în tribune pentru a-și susține favoriții au avut ce vedea. De asemenea, antrenorul nostru s-a arătat încrezător în forțele echipei noastre de a obține victorii în următoarele partide.
„Cred că meritam toate cele trei puncte, chiar dacă am întâlnit un adversar puternic, FC Brașov. Nu am început bine, apoi am dominat și am egalat meritat. Au urmat multe ocazii clare dar nu am reușit să ne apropiem victoria. Ne-a lipsit un vârf de bocanc, ne-a lipsit luciditatea în fața porții, ne-a lipsit și Florin Costea, probabil el reușea să înscrie. El va intra din etapa viitoare… Una peste alta a fost un meci frumos, dar pentru noi fru­moasă era o victorie. Urmează o serie de partide din care putem obține maximum și putem urca undeva în primele șase locuri ale clasamentului. Avem nevoie de 3, 4 victorii consecutive și cred că le vom obține. În ceea ce privește me­ciul din Cupa României, ne dorim mult ca el să se dispute la Râmnicu Vâlcea. Ar veni mulți oameni în tribune, ne-ar încuraja. De altfel, vâlcenii ne-au încurajat și azi, au fost alături de noi, au apreciat faptul că băieții au dorit mult victoria și au dat totul pe teren”, a precizat Ionel Gane, antrenorul principal al CS Municipal Râmnicu Vâlcea. Rezultatele etapei a XI-a

CSM Râmnicu Vâlcea – FC Brașov 1-1

Clasamentul Ligii a II-a după unsprezece etape: Juventus București – 28p; FC Brașov – 25p; Foresta Suceava – 25p; Chindia Târgoviște – 24p; Sepsi Sfântu Gheorghe – 21p; CS Mioveni – 21p; Olimpia Satu Mare – 20p; UTA Bătrâna Doamnă Arad – 20p; CS Afumați – 17p; Dacia Brăila – 16p; Academica Clinceni – 14p; CSM Râmnicu Vâlcea – 13p; Dunărea Călărași – 13p; Luceafărul Oradea – 13p; CS Balotești – 12p; Unirea Tărlungeni – 12p; ASU Poli Timișoara – 8p; Metalul Reșița – 6p; ACS Berceni – 1p și Șoimii Pâncota – 1p.