Eșec dureros pentru municipali

Sâmbătă, pe terenul Olimpiei Satu Mare, jucătorii de la CS Municipal Râmnicu Vâlcea au susținut un meci foarte important pentru accederea în play-off-ul Seriei Vest a ligii secunde de fotbal. Deși aveau mare nevoie de victorie și declaraseră înainte de a efectua deplasarea spre nordul țării că vor da totul pe teren pentru a bifa cele trei puncte, elevii an­trenorului Alexandru Pelici și-au cam dat cu dreptul în stângul. Realitățile de pe terenul de joc au contrazis planurile ambiț­i­oase ale vâlcenilor, gazdele dominând copios partida, cel puțin pe parcursul primei reprize. Vâlcea a „tremurat” serios la mai toate fazele periculoase inițiate de gazde, sătmărenii având la un moment dat un avantaj de două goluri. Partida se putea încheia cu scorul de 2-0 în favoarea Olimpiei, însă Vâlcea a primit un penalty în minutele de prelungiri, transformat de Costin Stoica. Astfel, CSM a marcat un gol de onoare cu care nu a reușit însă să spele rușinea după eșecul suferit pe terenul unei echipe care va merge, probabil, play-out-ul pentru evitarea retro­gradării.
În numărul de mâine al cotidianului nostru vom reveni cu mai multe informații pe marginea acestui subiect, cu programul echipei noastre până la finalul sezonului regulat, dar și cu prezen­tarea șanselor pe care CS Municipal le mai are pentru accederea în play-off-ul campio­na­tului. Finalul sezonului regulat se anunță unul de foc pentru echipa noastră, situația în clasament fiind foarte echili­brată.