CSM nu a strălucit fără (Co)stea pe teren

• echipa noastră a remizat acasă cu FC Brașov deși a avut, un sfert de o oră, dublă superioritate numerică

Duminică după-amiază, CS Municipal Râmnicu Vâlcea a primit vizita formației FC Brașov, adversara echipei noastre fiind una dintre cele mai puternice grupări din liga secundă de fotbal. Partida a contat pentru etapa cu numărul unsprezece, fiind ultima programată în cadrul acestei runde. Meciul era unul foarte important pentru ambele partide, atât CS Municipal cât și FC Brașov aflându-se în „foame” mare de puncte, chiar dacă din rațiuni diferite. „Viperele albastre” din Vâlcea, așa cum sunt alintați jucătorii antrenorului Jerry Gane de către suporteri, aveau nevoie de cele trei puncte pentru a se îndepărta, măcar parțial, de zona retrogradării. De partea cealaltă, ardelenii de la FC Brașov își doreau maximul de puncte din confruntarea de la Vâlcea pentru a reveni pe locul secund al ierarhiei și a încerca să țină pasul cu surprinzătorul lider al ligii secunde, Juventus București.
Important de precizat este faptul că golgheterul la zi al echipei noastre, Florin Costea nu a putut fi utilizat în dificila confruntare cu FC Brașov, el nefiind nici măcar rezervă. Conform informațiilor venite dinspre oficialii clubului nostru, experimentatul vârf de atac a suferit o contractură musculară și nu a putut fi recuperat pentru acest joc. Lipsa lui Costea s-a văzut pe teren, atacul echipei noastre suferind în dese rânduri în ceea ce privește acuratețea fazelor petrecute în fața porții adverse.

Vâlcea a jucat foarte bine în prima repriză, dar Brașovul a marcat

Partida de duminică a început cum nu se poate mai prost pentru echipa noastră. Era doar minutul 6 când Ștefan Grigorie a fost servit ideal cu un balon în interiorul careului nostru, iar de acolo a „scuturat”, fără emoții, plasa porții lui Cabuz. Vâlcenii lui Gane nu s-a lăsat intimidați de startul excelent al stegarilor și au ieșit curajos la atac. Încurajați de sutele de suporteri care au venit în tribunele stadionului din Parcul Zăvoi, elevii lui Gane au avut câteva șarje ofensive foarte periculoase. Stana, Dumitrașcu și Vasile (foto, la minge) au ajuns în fața porții adverse, dar neșansa la finalizare sau intervențiile portarului oaspeților au făcut ca Vâlcea să rămână fără gol marcat. În minutele 29 și 30, Samson și același Vasile au avut, de asemenea, golul în vârful bocancului, dar invincibilitatea brașovenilor s-a păstrat. Deși Brașovul este una dintre cele mai puternice echipe din eșalon, ardelenii nu au impresionat la Vâlcea. Abia în ultimul sfert de oră al primei reprize au arătat că își merită poziția din vârful clasamentului. Sburlea și Răsdan au avut două mari ocazii de gol, dar Cabuz, portarul Vâlcii, a fost la post și a împiedicat primirea celui de-al doilea gol. După o primă repriză cu un ritm foarte alert de joc, gongul de final a venit la țanc, jucătorii ieșind vizibil obosiți de pe teren.

Vâlcea a egalat greu și nu a știut
să profite de o dublă superioritate numerică

Timpul petrecut la vestiare i-a mai împrospătat pe jucători, aceștia intrând pe teren cu aceeași formă bună. Ritmul întâlnirii a fost unul categoric peste media eșalonului secund românesc, lucru care nu a putut decât să îi bucure pe suporterii râmniceni, cât și pe cei 20-30 de brașoveni veniți să își încurajeze favoriții. Încă din debutul reprizei secunde ambele formații au încercat să creeze faze de atac din care să marcheze. Brașovul a început mai bine și a avut două ocazii importante de a înscrie din nou, inclusiv un contraatac în superioritate numeric, nefructificat însă. Neobositul Octavian Vasile le-a dat mari bătăi de cap apărătorilor brașoveni acesta trecând ca un titirez, în mare viteză, prin defensiva lor, uneori prea lentă pentru micuțul mijlocaș ofensiv din Băile Olănești. Același Vasile s-a aflat, în minutul 60, în centrul unei faze care a dus la eliminarea unui jucător al oaspeților. Mijlocașul nostru se afla la minge, la peste 30 de metri distanță de poarta adversă, când a încercat să inițieze o fază de atac. Vâlceanul a fost faultat din spate de brașoveanul Robert Băjan. Arbitrul de centru s-a arătat neiertător față de fotbalistul oaspeților și a scos cartonașul galben. Fiind cel de-al doilea avertisment arătat acestui jucător, Brașov a rămas în inferioritate numerică.

Golul a picat în urma unei faze care nu anunța mare lucru

După eliminarea fotbalistului brașovean, vâlcenii s-au aruncat cu și mai mare elan în ofensivă. Oaspeții au arătat însă că au o defensivă destul de solidă, care cu greu poate fi trecută. Totuși, la o fază care nu arăta mare lucru, cu mult mai puțin periculoasă decât altele inițiate de băieții noștri, neobositul Octavian Vasile s-a nimerit omul potrivit la locul potrivit. În urma unei faze încălcite de atac petrecută în careul advers, cu Dina în prim-plan, balonul a ricoșat în mod fericit la mijlocașul nostru. Bebe Vasile s-a trezit aproape singur cu balonul la nici zece metri distanță de buturile porții adverse, ușor lateral stânga, loc din care a șutat cu sete spre poarta brașovenilor. Portarul Iacob de la oaspeți nici nu s-a mai obosit să plonjeze după balon, acesta fiind oricum aproape imposibil de parat după ce a fost șutat foarte puternic de către Vasile exact lângă bara din dreapta apărătorului buturilor ardelenilor. Iacob s-a mulțumit doar să își certe colegii pentru lipsa vizibilă de marcaj pe care i-au făcut-o lui Vasile exact când balonul intra în plasa porții sale și restabilea egalitatea pe tabela de marcaj.
Ultimele 20 de minute ale întâlnirii au fost destul de încrâncenate. Brașovul s-a mulțumit să se apere solid la marginea careului și să încerce să dea lovitura pe contraatac. Această strategie a oaspeților a fost dejucată de vâlceni după minutul 81, atunci când formația noastră a ajuns să aibă doi jucători în plus pe teren. Atunci, experimentatul Sabrin Sburlea l-a lovit cu palma peste față pe, ați ghicit, același Octavian Vasile, iar centralul a acordat fără ezitare cartonașul galben. Fiind cel de-al doilea avertisment, Sburlea a fost trimis mai repede la vestiare, lăsându-și echipa în dublă inferioritate numerică.
Din păcate, deși au dominat copios în ultimul sfert de oră (luând în calcul și cele patru-cinci minute de prelungiri), vâl­cenii nu au reușit să înscrie golul victoriei, Dubla noastră supe­rioritate numerică s-a resimțit din plin pe teren, brașo­venii mulțumindu-se doar să se pună pe două rânduri în de­fensivă și să trimită balonul, atunci când îl prindeau, cât mai departe de poarta lor. Dina, Samson și Vasile au avut golul în vârful bocancului, dar neșansa sau intervențiile la sacrificiu ale gazdelor au făcut ca Vâlcea să nu poată marca cel de-al doilea gol. În cele din urmă, partida s-a încheiat cu un rezultat de egalitate (scor 1-1), rezultat care nu prea este meritat de echipa ospete dacă e să ținem cont de numărul ocaziilor importante de gol, unul clar favorabil grupării noastre.
În urma acestei remize de pe propriul teren, CS Muni­cipal Râmnicu Vâlcea acumulează 13 puncte și avansează două poziții în clasament. Acum, echipa noastră ocupă locul doisprezece și se pregătește pentru o deplasare la capătul căreia trebuie neapărat să își adjudece toate cele trei puncte. La finalul acestei săptămâni, CS Municipal va evolua pe terenul arădenilor de la Șoimii Pâncota, formație aflată pe ultimul loc în clasament, cu numai un punct acumulat.
În ediția de mâine a cotidianului nostru vom reveni cu informații despre etapa a XI-a din liga secundă de fotbal, cu declarații de la meciul dintre CS Municipal și FC Brașov, precum și cu clasamentul actualizat al întrecerii.