Vâlcea și Craiova au dat-o la „pace” în Sala Traian

Sâmbătă după-amiaza, în primul joc al sezonului 2021/2022 din Liga Florilor, handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au primit vizita formației craiovene Sport Club Municipal. Acesta a fost primul joc în care spectatorii vâlceni au avut posibilitatea de a asista la un meci din tribunele sălii polivalente după o pauză de aproximativ 18 luni (precedentul s-a desfășurat în luna februarie 2020!). Vâlcencele au avut trac la debut și nu au reușit să se impună în fața sportivelor din Bănie. Echipa primăriei din Râmnicu Vâlcea a încheiat la egalitate partida disputată în compania adversarei din Bănie, scor final 29 – 29. În fața propriilor spectatori, «multinaționala» de la Vâlcea s-a văzut condusă la pauză, la o diferență de trei goluri (Craiova conducea cu 16-13). În actul secund, gazdele au avut puterea să restabilească egalitatea și chiar să treacă în avantaj. Totuși, nici Craiova condusă de pe banca tehnică de fostul selecționer Bogdan Burcea nu s-a lăsat. Partida a fost alertă pe final, victoria putând fi obținută practic de oricare dintre cele două combatante (chiar dacă SCM a avut și două goluri avantaj cu câteva minute înaintea «gongului» de final. Până la urmă, meciul s-a încheiat probabil cu cel mai echitabil scor, anume o remiză (29-29).

Așteptăm victoria în meciul cu Deva

Echipa Primăriei Râmnicu Vâlcea are posibilitatea de a bifa prima victorie din acest sezon în partida pe care o va disputa cu prilejul etapei a doua din noul sezon al Ligii Florilor. La finalul săptămânii viitoare, trupa lui Kurtes va susține un nou joc pe teren propriu. Adversară va fi echipa Primăriei Deva, o formație nou-promovată în primul eșalon valoric al handbalului feminin românesc, care nu poate emite pretenții în fața unei formații de talia celei râmnicene!