Tricolorele Under 18 au câștigat primul meci la Campionatul Mondial din Polonia

• România va susține următorul meci joi, de la ora 17.00, contra Austriei
Astăzi, 7 august, cu începere de la ora 13.00 (ora României), echipa națională Under 18 de handbal feminin a susținut primul meci la Campionatul Mondial destinat acestei categorii de vârstă. Întrecerea se desfășoară la Kielce, în Polonia, echipa noastră făcând parte din Grupa A, alături de formațiile similare de vârstă din Germania, Polonia, Austria, Angola și Slovacia.
În primul joc, sportivele pregătite de antrenorii Carmen Amariei (principal), Cristian Preda (secund) și Ildiko Kerekeș-Barbu (cu portarii) au întâlnit Slovacia. Meciul a fost unul extrem de echilibrat, diferența de scor dintre cele două formații fiind de cel mult trei goluri, tabela de marcaj indicând, cel mai adesea, egalitate de scor. Româncele au evoluat destul de bine în prima repriză, au condus cu 9-7 în minutul 25, însă o slabă concentrare pe faza de atac a făcut ca echipa noastră să nu mai marcheze decât un gol în ultimele cinci minute. Între timp, sportivele din Slovacia au punctat de patru ori (ultimul gol venind în extra-timp, din lovitură de la mare distanță de poarta tricoloră), intrând la vestiare cu avantaj de un gol, scor 11-10.
Și repriza secundă s-a dovedit foarte echilibrată, cele două echipe naționale mergând, cum se spune în sport, cap la cap. Rarele diferențe de două-trei goluri în favoarea uneia sau alteia dintre echipe au fost rapid recuperate de jucătoarele celeilalte formații, astfel că suspansul în privința numelui formației învingătoare s-a menținut până la finalul partidei. În minutul 58, România avea un gol avans, scor 21-20. Tricolorele au dus scorul la 22-20 din lovitură de la șapte metri, însă slovacele au revenit rapid la un gol în urmă. Finalul a fost cu ceva șansă pentru românce, care, deși păreau să aibă ultimul atac și ocazia de a închide partida, au pierdut mingea în atac, o jucătoare slovacă a scăpat singură cu portărița Diana Ciucă, însă mingea trimisă cu numai două secunde înaintea gongului de final s-a dus pe lângă poartă. Scorul final al întâlnirii a fost 22-21 în favoarea formației noastre
Portărița Diana Ciucă a avut un aport important pentru victoria României, tânăra apărătoare a buturilor noastre parând două lovituri de la șapte metri în jumătatea secundă a reprizei a doua, aceasta izbutind și alte intervenții lăudabile în postura de singură în fața unei jucătoare adverse. Pentru toate aceste intervenții și aportul deosebit adus la succesul formației noastre, Diana Ciucă a fost răsplătită de către oficialii întâlnirii cu titlul de cea mai bună jucătoare a meciului.

Programul meciurilor României

9 august: România – Austria (ora 17.00)
10 august: România – Polonia (ora 19.00)
12 august: România – Angola (ora 17.00)
13 august: România – Germania (ora 21.00)

Lotul României pentru Campionatul Mondial

Portari: Diana Ciucă (SCM Râmnicu Vâlcea / HCM Craiova), Andreea Chetraru (CSM Bucureşti), Ioana Ugran (Olimpic Târgu Mureș);
Extreme stânga: Roberta Stamin (Chimia Râmnicu Vâlcea), Marina Ilie (CSA Steaua);
Interi stânga: Andreea Târşoagă (Olimpic Târgu Mureş), Patricia Moraru (CSM Bucureşti), Diana Lăscăteu (CSM Bucureşti);
Centri: Monica Bărăbaş (Olimpic Târgu Mureş), Denisa Vâlcan (CSS Tulcea), Andreea Popa (Rapid București);
Interi dreapta: Amalia Coman (CSM Bucureşti), Ioana Bălăceanu (ACS Transilvania Braşov), Miruna Pica (Universitatea Cluj);
Extremă dreapta: Adina Cace (ACS Slatina);
Pivoţi: Daniela Marin (CSȘ 2 Bucureşti), Ana Maria Mincu (HCM Craiova), Ştefania Jipa (CSM Bucureşti);
Staff tehnic: Carmen Amariei, Cristian Preda și Ildiko Kerekeș-Barbu.