Redevenţele în cazul operaţiunilor petroliere de transport şi tranzit al petrolului prin sistemele naţionale de transport al petrolului, precum şi din operaţiunile petroliere efectuate prin terminalele petroliere aflate în proprietatea publică a statului vor fi majorate de la o cotă de 10% la 15% din veniturile brute realizate din aceste operaţiuni, iar cele din operaţiuni de înmagazinare subterană a gazelor de la 3% la 5% din venitul brut.
De asemenea, în cazul redevenţelor miniere se va aplica o cotă procentuală de 6% din valoarea producţiei miniere pentru cărbuni, minereuri feroase, neferoase, de aluminiu şi roci aluminifere, de metale nobile, radioactive, pământuri rare, pietre preţioase şi semipreţioase, produse reziduale miniere, roci bituminoase, ape minerale terapeutice, ape termominerale, ape geotermale şi gazele care le însoţesc, gaze necombustibile, nămoluri şi turbe terapeutice.
Redevenţa pentru ape minerale naturale se stabileşte la sursă, în echivalentul în lei a 6 euro/1.000 litri, la cursul Băncii Naţionale a României de la data plăţii, mai prevede proiectul de act normativ.