Viperele au mușcat din gugulani

• CS Municipal a trecut cu 3-0 de FC Caransebeș. Echipa noastră continuă ascensiunea spre locurile fruntașe ale Seriei Vest
• Marius Staicu a marcat din nou și este golgeterul Ligii a II-a
Astăzi, pe stadionul din Parcul Zăvoi, CSM Râmnicu Vâlcea a întâlnit FC Caransebeș, meciul contând pentru prima rundă a returului Seriei Vest din liga secundă de fotbal. Jucătorii pregătiți de antrenorul Alexandru Pelici aveau motive serioase pentru a da totul pe teren și a obține toate cele trei puncte puse în joc. Asta pentru că, în prima rundă a campionatului, echipa noastră a cedat pe terenul echipei din Banat, deși vâlcenii au fost cei care au dominat acea partidă. În plus, etapa trecută, ultima din tur, disputată miercuri, CSM a suferit o înfrângere dureroasă pe propriul teren, tocmai în fața uneia dintre contracandidatele pentru șefia Seriei Vest, FCM Baia Mare.

Primă repriză fără goluri

Deși la finalul întâlnirii contra maramureșenilor de la Baia Mare au existat anumite contre între suporteri și oficialii de la CSM, unii dintre așa-zișii fani solicitând în mod nejustificat demisia tehnicianului Alexandru Pelici, oamenii au venit în număr mare să urmărească evoluția „viperelor albastre” în partida de astăzi. Suporterii adevărați au avut încredere în potențialul și dorința de victorie a băieților lui Pelici, chiar dacă ei traversau un moment delicat, venind după două înfrângeri consecutive (mai întâi în deplasare, la FC Brașov, iar apoi, acasă, cu FCM Baia Mare). Aceștia nu și-au încrederea nici după prima repriză ceva mai modestă făcută de municipali, prima parte aducând ocazii de gol împărțite pentru cele două echipe. Deschiderea scorului a fost mai aproape de vâlceni, Marius Staicu și Octavian „Bebe” Vasile având, în preajma minutului 40, golul în vârful bocancului. Totuși, la finalul primului mitan, tabela a indicat un rezultat „alb”, Vâlcea și Caransebeș mergând la vestiare cu scorul de 0-0.

Vâlcea a făcut cea mai bună repriză secundă din acest campionat

Răgazul petrecut la „cabine” de municipali, alături de oamenii din staff-ul tehnic, s-a dovedit un sfetnic cum nu se poate mai bun. După revenirea de la vestiare, vâlcenii au arătat o cu totul altă „față” pe teren, bănățenii de la FC Caransebeș, alintați „gugulani”, fiind luați cu fulgi cu tot. Vâlcea a deschis scorul în minutul 55. La acea fază, una care s-a văzut că a fost lucrată la antrenamente, tânărul Georgescu, transferat în vara acestui an de la Flacăra Horezu, i-a oferit o centrare ideală lui Marius Staicu. Golgeterul echipei noastre și al întregii ligi secunde românești nu a ratat șansa ivită și a reluat, puternic cu capul , balonul în plasa porții adverse. „Staikone” și-a trecut astfel în palmares un nou gol, cel cu numărul unsprezece din sezonul actual. Oaspeții de astăzi au încercat să revină rapid în joc și să treacă peste „șocul” primirii acestui gol. Bănățenii și-au creat o șansă importantă de a restabili egalitatea după numai câteva minute trecute de la golul lui Marius Staicu. Din fericire pentru echipa noastră, șutul puternic trimis de un jucător al oaspeților a fost parat de către goal-keeper-ul Dragoș Geantă, care a menținut Vâlcea în avantaj. În minutul 65, CSM beneficiază de o lovitură liberă din colțul careului mare advers. Andrei Neagoe, unul dintre specialiștii municipalilor atunci când vine vorba despre executarea fazelor fixe, și-a asumat răspunderea la această fază. Mijlocașul a trimis foarte bine balonul, Rareș Cucui fiind găsit la limita careului mic advers. Acesta din urmă a reluat balonul spre poarta adversă, mingea ajungând în „ațe” după ce portarul Birăescu a avut un moment de ezitare și a stat pe gânduri preț de câteva fracțiuni de secundă. Tabela s-a modificat din nou, iar spectatorii au început să scandeze și să își încurajeze din nou cu mare patimă favoriții, simțind victoria aproape.
Cu un sfert de oră înaintea expirării timpului regulamentar de joc, Alexandru Pelici a avut un nou moment de sclipire și de inspirație, așa cum s-a întâmplat și în alte jocuri, tehnicianul alegând să trimită pe teren un jucător ce avea să marcheze. Este vorba despre tânărul atacant Albert Voinea, care l-a înlocuit pe Bogdan Geantă. La câteva momente după ce meciul a intrat în minutele de prelungiri, tânărul Voinea a luat o fază pe cont propriu, a ajuns cu balonul până în apropierea careului advers, acolo unde s-a întâlnit cu portarul oaspeților, ieșit în întâmpinare. Sigur pe el, Voinea nu a încercat să îl lobeze pe portar, preferând să îl dribleze. Strategia gândită de tânărul vârf a dat roade, jucătorul nostru reușind un dribling de toată frumusețea, care i-a permis să scape singur cu poarta goală. Albert Voinea a marcat și a dus scorul la 3-0 în favoarea municipalilor, cu puțin timp înainte de expirarea timpului suplimentar arătat de la margine. Partida s-a încheiat cu acest rezultat, a doua repriză a întâlnirii fiind cea mai reușită din sezonul actual pentru echipa noastră. În urma victoriei de astăzi, CSM acumulează 25 de puncte și se menține în plutonul fruntaș al echipelor din Seria Vest a ligii secunde de fotbal. În etapa a doua a returului, programată la finalul săptămânii viitoare, gruparea de la poalele Capelei se va deplasa la Reșița, pentru întâlnirea cu Metalul.

Caseta tehnică

CSM Râmnicu Vâlcea: D. Geantă – Vasile, Stoica (C), Tomozei, Cucui – Georgescu, Neagoe, Piscanu – Firțulescu, Staicu și B. Geantă. Antrenor: Alexandru Pelici.
FC Caransebeș: Birăescu – Stelitano, Telecican, Răducu, Bogdanovici – Feneș. Stoica, Suru (C) – Livan, Imbre și Roman. Antrenor: Toma Peica.
Arbitri: Marius Chiorean (Cluj Napoca) – central, Marius Bălan (Dej) și Răzvan Dobre (Șotânga) – asistenți.

Rezultatele etapei a XIV-a (prima din retur)

CS Mioveni – FC Bihor Oradea 4-0
CSM Râmnicu Vâlcea – FC Caransebeș 3-0
Olimpia Satu Mare – Metalul Reșița 3-0
Universitatea Cluj – Chindia Târgoviște 2-1
Șoimii Pâncota – Unirea Tărlungeni 1-1