„Viperele albastre”, încurcate de studenți

• CSM Râmnicu Vâlcea a obținut doar o remiză pe terenul Universității Cluj și a pierdut primul loc în Seria Vest a ligii secunde de fotbal

Miercuri după-amiaza, pe co­che­­tul stadion din comuna clujeană Jucu, s-a disputat un joc foarte im­portant pentru fotbalul vâlcean, cât și pentru „configurația” părții su­pe­rioare clasamentului din Seria Vest a ligii secunde de fotbal. Jucătorii de la CS Municipal Râmnicu Vâl­cea, liderii ierarhiei de până în acel moment, porneau spre inima Tran­sil­vaniei cu scopul declarat de a obține toate punctele puse la bătaie în disputa cu Universitatea Cluj. Asta pentru că victoria era singura posibilitate prin care echipa noastră se putea menține pe „călduțul” fotoliu de lider al întrecerii.

Primă repriză „albă”, cu Vâlcea rămasă în inferioritate numerică

Din păcate, socoteala de acasă făcută de fotbaliștii antrenorului Alexandru Pelici nu prea s-a potrivit cu desfășurarea „ostilităților” de pe stadionul din comuna Jucu. Ținem să precizăm și faptul că întâlnirea dintre Uni­versitatea Cluj și CSM Râmnicu Vâlcea s-a desfășurat pe această suprafață de joc întrucât s-a dorit protejarea gazonului de pe „Cluj Arena” pentru partida amicală pe care România o va disputa contra Spaniei. Revenind la jocul de miercuri, acesta nu a început toc­mai bine pentru formația noastră. Pe lângă faptul că ocaziile pericu­loase de gol au lipsit aproape cu desăvârșire, CS Municipal a rămas în inferioritate numerică la mijlocul primei reprize. Era minutul 27 când Albert Voinea a primit al doilea gal­ben, acesta făcându-se vinovat de comiterea unui fault, centralul Mihai Marcu din Oradea trimițându-l la ca­bine pe atacantul nostru. Până la pauză, partida s-a desfășurat în aceeași notă anostă, numeroșii spectatori fiind plictisiți de specta­colul „sforăitor” din teren. Totuși, pen­tru această evoluție slabă, jucă­torii ambelor echipe au și o scuză pertinentă: terenul moale și deni­ve­lat al stadionului din comuna Jucu a fost un adversar redutabil.

Două goluri după pauză și încă o eliminare în tabăra vâlceană!

Timpul petrecut la vestiare nu a fost de prea bun augur pentru muni­ci­palii lui Pelici. „Studenții” din Cluj-Na­poca au fost mai proaspeți după re­venirea de la cabine, poarta apă­rată de Geantă fiind luată de mai multe ori la țintă. Așa s-a întâmplat și în apropierea minutului 60. Atunci, în urma unei lovituri libere, Uni­versitatea Cluj a reușit să des­chi­dă scorul, autorul acestei reușite fiind Alexandru Dan. Peste aproxi­ma­tiv 20 de minute, „viperele albas­tre” au marcat un gol care poate fi considerat al izbăvirii, golul care ne-a adus un punct meritat. La o îm­bulzeală petrecută în careul advers, fundașul Cătălin Pârvulescu s-a nimerit omul potrivit la locul potrivit și a reluat balonul în plasa porții ad­verse de la mică distanță de buturi. Situația s-a complicat și mai mult pentru municipali în preajma minu­tului 85. Atunci, nigerianul Samson Nwabueze a fost eliminat, iar Vâlcea a rămas în dublă inferio­ritate numerică. Totuși, Zeița For­tuna a fost de partea vâlcenilor în ulti­mele 10 minute, iar echipa noas­tră a reușit să smulgă cu forcepsul un punct din inima Ardealului, par­tida încheindu-se cu scorul de 1-1.
În urma acestui semieșec, CS Municipal pierde două poziții în ierarhia Seriei Vest și coboară pe locul al treilea, având 39 de puncte acumulate. Victorioși la un „scor fluviu” (7-0) în fața reșițenilor de la Metalul, târgoviștenii de la Chindia au trecut pe primul loc al clasamentului, cu un total de 41 de puncte. Pe locul secund se află fosta prim-divizionară Gaz Metan Mediaș, cu 40 de puncte.

Urmează un alt meci dificil

Sâmbătă, de la ora 11.00, municipalii lui Pelici vor susține ultimul meci din sezonul normal al Seriei Vest. Echipa noastră va da piept cu fosta prim-divizionară CS Mioveni, formație implicată de asemenea în lupta pentru calificarea în play-off. Partida se anunță una viu-disputată, dat fiind faptul că CS Mioveni nu este sigură de prezența între cele mai bune șase echipe ale Seriei Vest. Din fericire, „viperele albastre” nu se confruntă cu această situație, fotbaliștii echipei noastre fiind siguri de prezența între cele mai valoroase șase echipe.

*partidele nu se dispută

Clasamentul Seriei Vest după 21 de etape: Chindia Târgoviște – 41p, Gaz Metan Mediaș – 40p, CSM Râmnicu Vâlcea – 39p, FCM Baia Mare – 39p, UTA Bătrâna Doamnă – 39p, CS Mioveni – 36p, FC Brașov – 34p, Șoimii Pâncota – 33p, Universitatea Cluj – 31p, Olimpia Satu Mare – 26p, Unirea Tărlungeni – 15p, FC Bihor Oradea – 13p.