Victorie „muncită” la Slatina

• jucătorii lui Erik Lincar şi-au luat revanşa după eşecul suferit vinerea trecută
• Enache Câju şi Adi Popa au marcat golurile întâlnirii

În data de 15 august, cu prilejul zilei comunei Măciuca, cochetul stadion din această localitate a găzduit un spectaculos duel fotbalistic. Foste şi viitoare colege de serie, CS Municipal Râmnicu Vâlcea şi FC Olt Slatina s-au duelat în faţa a peste 1.000 de spectatori. Meciul a fost destul de spectaculos, a plăcut publicului, după cum aprecia şi senatorul Dan Niţu, însă, din păcate, s-a încheiat cu victoria echipei slătinene, scor 3-2. Miercuri, pe stadionul din Piatra Olt, cele două echipe s-au reîntâlnit. Aşa cum au promis, municipalii au dat totul pentru a-şi lua revanşa în faţa aprigilor slătineni. Aceştia au jucat mult precişi în faza defensivă, remediind lipsurile pe care antrenorul Erik Lincar le sesizase după turneul amical de la Braşov şi chiar în partida de la Măciuca.
Vâlcenii au reuşit să îşi ia revanşa, la capătul a 90 de minute pe care le-au dominat cu autoritate. Echipa noastră a avut mai multe oportunităţi de a marca în prima repriză, dar fotbaliştii gazdelor, pregătiţi de antrenorul Dan Oprescu, au scăpat cu „faţa curată”, iar prima repriză s-a încheiat cu „scor alb”. Municipalii au revenit mai motivaţi de la vestiare, deschizând scorul la zece minute de la reluare. Atunci, Enache Câju a obţinut o lovitură de la 11 metri, în urma unui henţ comis în careu de către un slătinean. Acelaşi Câju a executat penalty-ul, acesta deschizând cu lejeritate scorul. În preajma minutul 80, CSM a reuşit să îşi dubleze avantajul, acesta fiind de altfel şi scorul cu care s-a încheiat partida. Adi Popa a pătruns în stlul caracteristic, pe partea dreaptă a ofensivei vâlcene, a trimis o centrare şutată, balonul poposind din nou în aţele porţii adverse. Important de precizat este faptul că pentru CSM a debutat atacantul Cornel Coman, venit la Râmnicu Vâlcea de la Corona Braşov.
Caseta tehnică
În meciul de la Piatra Olt, tehnicianul Erik Lincar a folosit următoarea distribuţie: Dani Popescu – Samson (Cucui ‘65), Deaconescu, Izvoranu, Briceag, I. Stoica, Câju, Vlad Munteanu (B. Geantă ‘55), Neagu, Al. Ionescu, Codin (Coman ‘60). Au mai intrat pe final de partidă: Adi Popa, NKongue, Ovidiu Popescu şi Ionuţ Stancu. Au făcut deplasarea la Slatina, dar nu au fost utilizaţi: Fejer, Ovidiu Mihai, Denis Dumitraşcu şi Piscanu. Aceştia patru au evoluat ieri, de la ora 18.00, pentru echipa a doua a clubului râmnicean, în amicalul cu Flacăra Horezu, campioana Ligii a IV-a vâlcene.

Sâmbătă, municipalii joacă ultimul meci de verificare
Aproape de finalul pauzei competiţionale, conducerea CS Municipal Râmnicu Vâlcea a stabilit ultimul joc de verificare. Sâmbătă, cu începere de la ora 10.30, pe stadionul Municipal din Parcul Zăvoi, elevii lui Erik Lincar vor susţine un amical în compania unei echipe de judeţul Olt. Este vorba despre CS Vişina Nouă, grupare care activează în Seria a III-a a eşalonului terţ din fotbalul românesc. Accesul publicului spectator la acest ultimul joc de verificare va fi permis în mod gratuit.

Debutăm cu Şoimii Pâncota
Aşa cum v-am informat la momentul oportun, la începutul acestei săptămâni, oficialii Federaţiei Române de Fotbal au stabilit programul competiţional pentru Liga a II-a. Cum se anticipa, CS Municipal a fost repartizată în Seria Vest, întrecere care va porni cu numai 11 echipe. Campioana va promova direct în Liga I, în timp ce ultimele clasate vor retrograda în Liga a III-a, direct sau după un baraj. Primul meci al echipei noastre va avea loc sâmbătă, 30 august, cu începere de la ora 11.00, pe terenul nou-promovatei Şoimii Pâncota. În acest an calendaristic, conform deciziilor celor de la FR Fotbal, se vor disputa 16 etape, dintre care 11 din turul de campionat, iar alte cinci din retur. CS Municipal va încheia anul 2014 cu o deplasare pe terenul orădenilor de la FC Bihor.