Victorie MARE pentru CS Municipal! Vâlcea rămâne pe primul loc în Seria Vest

• CSM – FC U. Craiova 1-0 (N’Kongue ’85)

• etapă aproape perfectă pentru fotbaliştii lui Niculescu: Bistriţa a pierdut la Mioveni, Târgu Mureş a cedat la Slatina, iar Metalul Reşiţa a remizat la Oradea

• doar CS U. Craiova reuşeşte să păstreze ritmul alert impus de vâlceni, echipa din Bănie câştigând la UT Arad

Sâmbătă, Stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea a găzduit derby-ul Seriei Vest din liga secundă de fotbal. Pe teren s-au întâlnit formaţiile CSM, ocupanta primei poziţii înaintea acestei etape, şi FC Universitatea Craiova, echipă clasată pe locul al şaselea. Meciul se anunţa unul al marilor orgolii, după ce, toamna trecută, „juveţii” lui Mititelu învinseseră de două ori elevii lui Niculescu, în campionat şi Cupa României. Duelul de sâmbătă a avut o dublă miză pentru ambele echipe. În primul rând, fiecare urmărea câştigarea celor trei puncte pentru sporirea şanselor de accedere în play-off-ul pentru promovarea în Liga I, acolo unde se vor califica echipele clasate, la finalul campionatului, pe primele şase locuri. Pe de altă parte, în eventualitatea în care ambele formaţii vor ajunge în play-off, punctele din jocul de sâmbătă se vor contabiliza în clasamentul final al acestei faze.

În faţa a peste 4.000 de spectatori prezenţi în tribunele stadionului din Parcul Zăvoi, fotbaliştii celor două echipe au oferit un spectacol agreabil, ce a stârnit şi mai mult apetitul publicului vâlcean pentru atingerea nivelului superior, cel al Ligii I. Elevii lui Niculescu au început în forţă partida, Adi Popa, camerunezul N’Kongue şi Marius Briceag semnând cele mai mari ocazii ale vâlcenilor în debutul primei reprize. Craiovenii au ieşit timid din defensivă, rare fiind incursiunile ofensive în care oaspeţii să reuşească expedierea balonului spre poarta apărată de Florin Matache. Tot vâlcenii s-au dovedit mai periculoşi, Adrian Codin ratând cea mai mare ocazie a partidei la mijlocul primei reprize. După o centrare venită din flancul stâng, vârful de atac râmnicean a trecut la numai câţiva centimetri de a împinge balonul în plasa porţii adverse. Chiar dacă elevii lui Niculescu au forţat în continuare marcarea golului, prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Golul victoriei a venit la finalul meciului

CSM a dominat jocul şi după revenirea celor două echipe de la vestiare. Niculescu a întărit ofensiva, iar apărarea grupării din Bănie a început să reziste tot mai greu asediilor furibunde lansate de neobosiţii vâlceni. Cinci jucători de la FC Universitatea au fost avertizaţi cu cartonaş galben până în minutul 60. După acest minut, italianul Julian Ripoli a fost trimis la vestiare, primind cartonaşul roşu pentru o intrare foarte dură comisă asupra lui Ovidiu Popescu. În cele din urmă, abia spre finalul partidei, vâlcenii au găsit drumul cel bun spre golul care a descătuşat efectiv publicul din Zăvoi. Era minutul 85 când Christian N’Kongue, cel mai bun om de pe teren, a reluat în poarta craiovenilor un balon expediat de Todea, în urma unui corner executat din flancul drept al ofensivei râmnicene. Pentru reuşita sa, camerunezul cu cetăţenie franceză a fost aplaudat minute în şir de publicul spectator.

Multe VIP-uri în tribune

La meciul de sâmbătă, în tribunele stadionului din parcul Zăvoi s-au aflat personalităţi din lumea politică a judeţului nostru, dar şi personaje din sport cunoscute la nivel naţional. Patronul Universităţii, Adrian Mititelu, a făcut deliciul spectatorilor de la tribuna oficială, aceştia privindu-l ironic ori de câte ori ultraşii veniţi de la Craiova îl înjurau. Controversatul om de afaceri a fost însoţit de fiul său şi de un bodyguard. Un alt personaj cunoscut în sportul românesc a fost antrenorul italian Nicolo Napoli. De asemenea, au mai fost prezenţi: pri­marul Emilian Frâncu, fostul prefect Mircea Nadolu, senatorul Dan Niţu.

CSM deţine cel mai bun atac al seriei

După şaptesprezece etape desfăşurate, municipalii lui Claudiu Niculescu au cel mai prolific atac din Seria Vest. Cu 22 de goluri marcate şi o medie de 1,3 goluri/meci, CSM ia faţa celorlalte colege. La acest capitol, următoarele clasate sunt CS U. Craiova şi Metalul Reşiţa (fiecare 19 goluri), ASA Târgu Mureş şi Olimpia Satu Mare (fiecare câte 17 goluri). Din păcate, trupa pregătită de Claudiu Niculescu nu stă la fel de bine în ceea ce priveşte numărul golurilor primite. Cu 14 goluri încasate până în acest moment, vâlcenii se află printre echipele care stau destul de slab la acest capitol. În urma echipei râmnicene se află Minerul Motru (27 goluri primite), UT Arad (21 goluri), CS Mioveni (18 goluri), Metalul Reşiţa, FC Bihor Oradea (fiecare câte 16 goluri) şi Olimpia Satu Mare (15 goluri primite).

Alte cinci meciuri până la finalul sezonului normal

După jocul din acest week-end cu FC Universitatea, fotbaliştii vâlceni vor mai disputa alte cinci partide contând pentru sezonul regulat (înaintea începerii play-off-ului).

Programul acestora este următorul:

Metalul Reşiţa – CSM Rm. Vâlcea (22 martie)

CSM Rm. Vâlcea – ASA Târgu Mureş (26 martie)

Olimpia Satu Mare – CSM Rm. Vâlcea (29 martie)

CSM Rm. Vâlcea – CS U. Craiova (5 aprilie)

Minerul  Motru – CSM Rm. Vâlcea (12 aprilie)

11. UT Arad1735910-2114p

12.Minerul Motru17221311-278p