VICTORIE LA SCOR în fața Slatinei

Marți, 27 aprilie, de la ora 14.45, în Sala Liceului cu Program Sportiv din Bistrița-Năsăud, SCM Râmnicu Vâlcea și CSM Slatina s-au duelat într-un meci contând pentru etapa a XVII-a din Liga Florilor de handbal feminin. După victoria de luni contra Craiovei, jucătoarele pregătite de Florentin Pera au întâlnit cealaltă grupare din Oltenia care evoluează în primul eșalon, CSM Slatina. Așa cum anticipam, echipa noastră a reușit să se impună și în acest derby «mai mic» al Olteniei. De altfel, Vâlcea a controlat partida disputată contra Slatinei aproape de la un capăt la celălalt, formația din județul Olt reușind să facă față iureșului râmnicencelor doar în primele zece minute ale întâlnirii. Vâlcea a avut un avans de cinci goluri încă de la pauza întâlnirii (scor 18-13), pe care a reușit să și-l consolideze în actul secund. Partida s-a încheiat cu o victorie pe deplin meritată a fetelor noastre, scor final 35-25.
În urma acestui succes, SCM Râmnicu Vâlcea a ajuns la 42 de puncte de în clasamentul Ligii Florilor, fiind pe podiumul întrecerii, alături de CSM București și Minaur Baia Mare.
Sursă foto: Dan Lixandru