Vâlcencele de la HCM au bifat prima victorie

După un debut nu tocmai convingător în ediția 2017/2018 a Ligii Florilor de handbal feminin, jucătoarele de la HC Municipal Râmnicu Vâlcea au reușit să obțină primul succes. Așa după cum ați aflat la momentul oportun din paginile cotidianului nostru, în primele două partide disputate în această ediție de campionat, HC Municipal a pierdut contra unor grupări contra cărora, teoretic, se va lupta pentru obținerea unui loc în viitorul sezon al cupelor europene. Mai întâi, în runda inaugurală, HC Municipal a cedat în deplasarea de la Corona Brașov (scor 22-23), pentru ca, apoi, echipa susținută financiar de Primăria Râmnicului și Consiliul Județean Vâlcea să fie învinsă, chiar pe propriul teren, în derby-ul Olteniei, de SCM Craiova (scor 24-28).
Revanșa fetelor noastre, față de suporteri și conducere, a venit în partida disputată în cadrul rundei cu numărul trei. Obligate să facă totul pentru a aduce puncte în vistieria goală după primele două etape, elevele antrenorului Aurelian Roșca au jucat mai determinat și dezinvolt în comparație cu evoluțiile din partidele contra Coronei Brașov și SCM Craiova. Prima repriză a confruntării de la Bistrița a fost destul de echilibrată, asemănându-se foarte mult cu primul act al disputei dintre Corona și HCM din urmă cu mai bine de două săptămâni. Nu întâmplător, la finalul celor 30 de minute, tabela a indicat un rezultat de egalitate, 10-10.

Soarta partidei s-a decis în ultimele șapte-opt minute

Nici debutul părții secunde nu a produs vreo desprindere de scor, cele două grupări fiind despărțite de cel mult două goluri. «Balotajul» a ținut până în preajma minutului 50, atunci când tabela indica 18-18. Ultimele șapte-opt minute au fost decisive și, din fericire, au adus victoria în tabăra noastră. Vâlcea s-a impus la un scor care pare relativ lejer la prima vedere, 23-20, însă numai elevele lui Aurelian Roșca știu cât au muncit și câte emoții au avut până în ultimele minute ale întâlnirii pentru asigurarea celor trei puncte. Echipa noastră a condus cu 21-18 la un moment dat, însă Bistrița a dovedit, în ultimele cinci minute, că are forța de a face un meci egal, după ce, pe parcursul primei reprize, chiar condusese ostilitățile la unu-două goluri. Municipalele au rezistat iureșului de final al ardelencelor, când gazdele s-au apropiat la un gol pe tabela de marcaj și, mai mult, au dat loviturile de grație, în ultimele patru-cinci minute. Bistrițencele s-au resemnat cu înfrângerea abia după minutul 59, când vâlcencele au refăcut diferența de trei goluri.

Cum stăm în clasament?

Succesul obligatoriu repurtat pe terenul bistrițencelor de la CSM a mai redresat puțin „căruța” municipalelor, care se apropiase vertiginos de zona retrogradării după eșecurile suferite în primele două meciuri. Cu cele trei puncte câștigate în week-end (singurele de până acum din contul grupării antrenate de Aurelian Roșca), echipa noastră a urcat până pe locul opt în clasament. Totuși, multe dintre combatantele pe care HC Municipal le va avea în cursa către primele cinci poziții în ierarhia finală au început mai bine sezonul și au deja acumulate câte șase sau chiar nouă puncte. Însă, pentru a rămâne optimiști, putem spune că mai este arhisuficient timp pentru recuperarea acestui mic «handicap» din debut devreme ce s-au scurs numai trei runde din cele 26 ale sezonului 2017/2018.

Urmează un meci important pe terenul Dunării Brăila

Runda următoare, râmnicencele vor avea de susținut un alt meci foarte important în deplasare. Duminică, 8 octombrie, cu începere de la ora 16.00, elevele pregătite de antrenorul Aurelian Roșca vor evolua pe terenul brăilencelor de la HC Dunărea. Partida va fi televizată prin intermediul canalului 1 al postului public de televiziune. Meciul este foarte important pentru ambele echipe după ce, în debutul sezonului, niciuna dintre acestea nu prea s-a regăsit, ambele suferind câte două înfrângeri. Devine astfel clar faptul că învingătoarea (dacă va fi să avem una) dintre HC Dunărea Brăila și HCM Râmnicu Vâlcea își va mai spăla din păcatele debutului nereușit și se va alătura echipelor care, după patru runde, se vor înscrie în lupta pentru pozițiile fruntașe ale ierarhiei Ligii Florilor.

Măgura Cisnădie – CSM București 18-27
În urma acestor rezultate, primele trei poziții sunt ocupate de către echipe care au maxim de puncte după disputarea a trei runde. CSM București, SCM Craiova și Corona Brașov au confirmat pretențiile pentru adjudecarea locurilor fruntașe și s-au instalat pe podiumul Ligii Florilor, în această ordine, despărțite fiind doar prin golaveraj.