Vâlcea a eliminat o semifinalistă de EHF

• SCM s-a calificat în turul III
În urmă cu puțin timp, în Turcia s-a încheiat meciul retur dintre Kastamonu Belediyesi și SCM Râmnicu Vâlcea, contând pentru manșa a doua din turul II al Cupei EHF. După victoria la nouă goluri obținută, duminica trecută, în Sala Sporturilor „Traian” (scor 35-26), Vâlcea a risipit în mare parte emoțiile în privința calificării. Trebuia totuși să se dispute și jocul retur din Turcia pentru ca prezența în turul al treilea să devină o certitudine. Chiar dacă jucătoarele de la Kastamonu s-au dovedit mai bine organizate și mai arțăgoase în această manșă secundă, conducând pe aproape întreaga durată de desfășurare a meciului, elevele antrenorului Florentin Pera au știut cum să facă față presiunii din fieful echipei oaspete.
Kastamonu a condus cu 12-11 la pauză, iar șansele semifinalistei din sezonul trecut al aceleiași competiții de a mai spera la calificarea în turul al treilea scăzuseră drastic. Vâlcea a știut cum să managerieze situația și pe durata actului secund. Chiar dacă nu a condus niciodată în această repriză, echipa vâlceană nu a permis gazdelor să se distanțeze la mai mult de trei-patru goluri pe tabela de marcaj. Finalul a adus un succes la limită pentru Kastamonu, scor 21-20 și o calificare absolut meritată a echipei noastre în cel de-al treilea tur al Cupei EHF. La general, la capătul a două manșe, SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Kastamonu Belediyesi cu scorul 55-47!