SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile Cupei României

În urmă cu puțin timp, la Bistrița-Năsăud s-a încheiat partida dintre Gloria din localitate și SCM Râmnicu Vâlcea. Meciul a contat pentru optimile de finală ale Cupei României la handbal feminin și a fost câștigat, fără emoții, de echipa noastră. Campioanele de la Vâlcea au avut o primă repriză ceva mai dificilă, în care bistrițencele au încercat să opună rezistență și să profite de avantajul propriului teren. Primul act s-a încheiat cu o diferență de două goluri în favoarea handbalistelor de la SCM Râmnicu Vâlcea, scor 13-11.

Doar Vâlcea pe teren în repriza a doua

Gloria Bistrița a rămas datoare cu o replică mai solidă în repriza secundă. Deși ne așteptam ca ardelencele să încerce să răstoarne scorul și să «tranșeze» calificarea în favoarea lor, am asistat la o repriză secundă în care aproape doar SCM s-a aflat pe teren. Echipa noastră a fost foarte solidă în defensivă și a știut când să forțeze pentru a-și apropia calificarea încă din preajma minutelor 45-50. Finalul nu a contat prea mult. Cele două echipe au fost ceva mai relaxate, însă ce era cel mai important pentru echipa noastră, anume scorul, a rămas la o diferență cât se poate de liniștitoare în favoarea municipalelor. Vâlcea s-a impus la o diferență de șase goluri (scor final 27-21) și a obținut o calificare cât se poate de meritată în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Tragerea la sorți pentru stabilirea celor patru partide din faza sferturilor de finală este programată joi, la sediul Federației Române de Handbal.