S-au aflat numele celor patru semifinaliste ale Cupei României

• CS Mădulari şi Cozia Călimăneşti, surprizele plăcute din „careul de aşi”

La mijlocul acestei săptămâni, patru stadioane din Vâlcea au găzduit meciurile din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României la fotbal – faza judeţeană. Ajunsă în premieră în antepenultimul act al competiţiei eliminatorii directe, AS Bărbăteşti (singura echipă de la „Onoare” prezentă între cele mai bune opt grupări din judeţul nostru) a pus multe probleme uneia dintre cele mai în formă echipe din Seria Nord a „Elitei”, Cozia Călimăneşti. Fotbaliştii din staţiune s-au impus greu pe terenul din Bărbăteşti, scor 1-3, la capătul unui meci în care gazdele au acuzat vehement maniera de arbitraj. Tot cu 3-1, dar într-un meci mult mai liniştit, Flacăra Horezu a trecut de Viitorul Dăeşti, partida disputându-se pe Stadionul „Treapt” din capitala ceramicii româneşti.

Mult mai echilibrate s-au dovedit a fi întâlnirile dintre Posada Perişani şi AS Creţeni, respectiv CS Mădulari şi Unirea Tomşani. În prima dintre aceste confruntări, fosta campioană judeţeană, Posada Perişani, a trecut cu destule emoţii, scor final 3-2, de un adversar ce s-a dovedit neaşteptat de rezistent, AS Creţeni. În cea de-a doua, CS Mădulari a reuşit să elimine, tot cu scorul final 3-2, o echipă care s-a autodepăşit în acest sezon şi care a încântat publicul de pe toate stadioanele unde a evoluat, Unirea Tomşani.

Partidele din semifinale se vor disputa în primăvară

Astfel, după disputarea meciurilor din sferturile de finală, cele patru echipe care s-au calificat în „careul de aşi” sunt: Flacăra Horezu, Posada Perişani, Cozia Călimăneşti şi CS Mădulari. Conform calendarului stabilit de oficialii Asociaţiei Judeţene de Fotbal Vâlcea, partidele din semifinale se vor disputa în dublă manşă, în luna martie a anului viitor.