România s-a calificat în faza a doua a grupelor Campionatului European de handbal feminin

• chiar dacă au pierdut ultimul joc, în compania Muntenegrului (20-23), tricolorele continuă aventura la Europeanul din Serbia

La capătul unui meci extrem de disputat, pe parcursul căruia fetele pregătite de Gheorghe Tadici au dominat în multe momente, româncele au trebuit să se recunoască învinse în faţa aprigelor muntenegrence, vicecampioane olimpice. După o primă repriză încheiată în avantaj de România (scor 10-9), chimista Katarina Bulatovic a ieşit la „rampă” în actul secund pentru reprezentativa ţării sale, schimbând soarta întâlnirii. Ea şi colegele sale au punctat de paisprezece ori după pauză, spre deosebire de cele numai zece izbutite de tricolore, reuşind astfel să se impună în cele din urmă cu 23-20. Cele mai bune marcatoare ale României au fost: Aurelia Brădeanu 6 goluri, Melinda Geiger 5 şi Adina Meiroşu 3.

Cu o victorie (22-19 cu Islanda), un egal (21-21 cu Rusia) şi eşecul de vineri seară, în faţa handbalistelor din Muntenegru, România a obţinut trei puncte în clasamentul final al Grupei D din cadrul CE şi s-a calificat în faza grupelor principale.

Duminică întâlnim Spania

Calificată însă cu numai un singur punct în clasamentul Grupei a II-a principală (graţie egalului obţinut cu Rusia), România va întâlni reprezentativele Ungariei (4 puncte), Spaniei (2 puncte) şi Germaniei (0 puncte). Alături de cele patru, din componenţa Grupei a II-a mai fac parte Muntenegru (calificată cu 4 puncte) şi Rusia (calificată cu 1 punct). Important de precizat este faptul că, pe parcursul desfăşurării partidelor contând pentru grupele principale, formaţiile care s-au întâlnit în prima fază a grupelor nu vor mai evolua între ele, păstrându-se scorurile înregistrate iniţial.

Germania – România, 13 decembrie, ora 19.15

*toate partidele de mai sus vor fi transmise în direct de către postul public de televiziune TVR2