Remiză cu Oradea

• vâlcenii au marcat de două ori în amicalul cu Bihor, dar rezultatul final a fost 1-1

Marţi, în cel de-al treilea joc amical disputat de CS Municipal Râmnicu Vâlcea în stagiul de pregătire de la Gyula, Ungaria, fotbaliştii pregătiţi de antrenorul Claudiu Niculescu au întâlnit colega de serie FC Bihor Oradea. După o victorie şi o înfrângere, rezultate obţinute în compania a două grupări maghiare, partida de marţi s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1. Primul gol al partidei a fost marcat de atacantul transferat de CSM în această pauză de iarnă, Ciprian Tănasă. Vârful venit de la CS Mioveni a transformat în gol, pe parcursul primei reprize, o lovitură de la unsprezece metri. Golul care s-a contabilizat în contul orădenilor a fost marcat pe parcursul reprizei a doua, acesta fiind de fapt un autogol al tânărului fundaş vâlcean Cătălin Pârvulescu.

Pe parcursul primei reprize, formula tactică folosită de tehnicianul Claudiu Niculescu a fost următoarea: Florin Matache – Samson Nwabueze, Cătălin Pârvulescu, Ionuţ Stoica, Marius Briceag – Lucian Todea, Ovidiu Popescu – Bogdan Geantă, Ciprian Tănasă, Daniel Iancu – Christian N’Kongue. În cea de-a doua parte, pentru CS Municipal au mai evoluat jucătorii: Andrei Popescu, Mihai Deaconescu, Eduard Stoica, Monel Cîrstoiu, Adrian Popa, Adrian Codin şi Andrei Creţu.

Municipalii se întoarc în ţară la sfârşitul acestei săptămâni. Până la reluarea campionatului intern, ei vor mai susţine două meciuri amicale. Adversarul pe care urmează să îl întâlnească în unul dintre acestea este deja cunoscut, fiind vorba despre FC Olt Slatina. Pentru CSM, primul meci oficial din 2014 este programat în data de 1 martie. Atunci, pe propriul teren, elevii lui Claudiu Niculescu vor primi vizita argeşenilor de la CS Mioveni.