Punct de moral pentru HC Municipal!

• HCM Râmnicu Vâlcea – HC Brăila 21-21 (11-10 la pauză)

• la primul joc cu Simona Gogârlă pe banca tehnică, râmnicenele au obţinut un rezultat de egalitate în compania unei echipe cu pretenţii din Liga Naţională

Seria înfrângerilor consecutive din primele opt etape ale Ligii Naţionale de handbal feminin a fost oprită în această dimineaţă, jucătoarele de la HCM Râmnicu Vâlcea reuşind să obţină un preţios rezultat de egalitate (ce putea fi transformat într-o victorie) în faţa unei echipe puternice din campionat, Dunărea Brăila, grupare angrenată aproape în fiecare sezon în lupta pentru obţinerea calificării în cupele europene. Întâmplător sau nu, cel dintâi rezultat pozitiv obţinut de la înfiinţarea clubului vâlcean într-un joc oficial a survenit chiar în primul meci în care pe banca echipei s-a aflat un nou antrenor, Simona Gogârlă, fosta handbalistă a naţionalei României fiind instalată miercuri în locul deţinut până în acel moment de Maria Török-Duca.

Motivate excelent de Gogârlă, dar poate şi de „şocul” pe care conducerea clubului l-a produs în rândul handbalistelor prin schimbarea antrenorului, jucătoarele de la HC Municipal au evoluat dezinvolt pe parcursul primei reprize şi au reuşit în multe momente să se afle la conducerea „ostilităţilor” în Sala Sporturilor „Traian”. Chiar dacă avantajul de pe tabela de marcaj nu a căpătat niciodată proporţii semnificative în favoarea râmnicenelor (cea mai mare diferenţă de scor fiind 11-7, minutul 24), Amelia Busuioceanu, Clara Vădineanu, Janina Luca, susţinute de paradele portăriţei Stancuţa Guiu, le-au pus de multe ori în mare dificultate pe handbalistele brăilence. Cu toate acestea, diferenţa consemnată la pauza întâlnirii a fost destul  de redusă în raport cu evoluţia celor două echipe din teren (11-10 pentru HCM).

Brăila a jucat mai pragmatic în a doua repriză. Vâlcea putea da lovitura în ultimele secunde

După cea mai bună repriză de până în acest moment, entuziasmul din jocul vâlcencelor a continuat şi în prima parte a actului secund. Janina Luca cu o „triplă” şi Amelia Busuioceanu cu o altă reuşită au aprins speranţele spectatorilor vâlceni prezenţi în Sala Sporturilor, aceştia întrezărind culoarul favorabil pentru obţinerea primei victorii din Liga Naţională. Scorul consemnat în minutul 40 a fost favorabil elevelor Simonei Gogârlă, 16-12. Brăila a revenit însă pe neaşteptate, iar handbaliste „călite” la Oltchim, precum Ramona Farcău sau Nicoleta Safta, au pus mari probleme vâlcencelor, aducând echipa dunăreană, exact la mijlocul reprizei secunde, la egalitate de scor cu cea gazdă (18-18). Gabriela Perianu a „îngheţat” spectatorii din tribune cu numai şapte minute înaintea finalului, ducând Brăila în avantaj de două goluri (scor 20-18), reamintindu-le tuturor un trist adevăr, acela că Vâlcea a pierdut mai multe partide din acest sezon în chiar ultimele minute.

Finalul a fost de-a dreptul dramatic! Ramona Constantinescu a înscris în minutul 53, aducând HCM mai aproape de Brăila (scor 19-20), dar, peste numai un minut, Ada Moldovan a punctat pentru oaspete. Clara Vădineanu şi-a făcut şi ea datoria cu vârf şi îndesat pentru HCM, înscriind un gol extrem de important în minutul 25. Egalitatea a fost restabilită în minutul 26, când experimentata Amelia Busuioceanu a punctat pentru HCM în urma unei lovituri de la 7 metri. În ultimele minute, ambii antrenori au cerut time-out, însă sfaturile lor nu au fost utile în ofensivă, nici una dintre cele două echipe nereuşind să mai marcheze.

Rămânem cu regretul că, în ultimele zeci de secunde ale întâlnirii, imediat după time-out-ul cerut de Simona Gogârlă, handbalistele de la HCM au avut atacul, însă ele nu au reuşit să înscrie golul care să le aducă mai mult decât acest rezultat final de egalitate (21-21).

Rezultate din etapa a IX-a

Sâmbătă, 16 noiembrie

HCM Râmnicu Vâlcea – HC Dunărea Brăila 21-21

Universitatea Constanţa – CSM Deva 16-23

CSM Ploieşti – Universitatea Cluj 30-41

Mai sunt de jucat:

HCM Baia Mare – SCM Craiova (28 decembrie, ora 11.00)

CSM Bucureşti – Corona Braşov (28 decembrie, ora 17.00)

HCM Roman – HC Zalău (28 decembrie, ora 19.00)

Clasament

Echipă                           M      V       E       Π       Golv.          P

1.Corona Braşov           8        7        0        1        244-201      21p

2.HCM Baia Mare          8        7        0        1        227-181      21p

3.HC Dunărea Brăila      9        6        1        2        211-190      19p

4.U. Jolidon Cluj           9        6        0        3        269-249      18p

5.HCM Roman              8        5        1        2        191-171      16p

6.HC Zalău                  8        5        0        3        185-169      15p

7.CSM Bucureşti           8        5        0        3        182-168      15p

8.SCM Craiova              8        3        1        4        174-190      9p**

9.CSM Cetate Deva       9        2        2        5        220-214      8p

10.Neptun Constanţa     9        1        0        8        204-247      3p

11.CSM Ploieşti             9        1        0        8        211-280      3p

12.HCM Rm. Vâlcea       9        0        1        8        196-255      1p

*primele şase locuri asigură calificarea în play-off, iar ultimele şase în play-out