Posada Perișani, eliminare dramatică din Cupa României

Miercuri după-amiaza, deținătoarea Cupei României la nivelul județului nostru a evoluat în cel de-al treilea tur al aceleiași întreceri, dar la nivel național. Posada Perișani s-a deplasat pe terenul gorjenilor de la Internațional Bălești, acolo unde cele două grupări au oferit un show fotbalistic demn de toată lauda. La finalul celor 90 de minute regulamentare ale întâlnirii, Internațional și Posada se aflau la egalitate, scor 1-1. Fiind vorba despre un tur eliminator al Cupei României, meciul a intrat în cele două reprize de prelungiri de câte 15 minute fiecare.
Egalitatea de pe tabela de marcaj a persistat (tot 1-1), iar calificarea în turul IV a ajuns să se decidă în urma loviturilor de la unsprezece metri. Gazdele din Gorj au dovedit, destul de greu, e adevărat, că au avut nervii mai tari decât fotbaliștii din Țara Loviștei și s-au impus dramatic. „Loteria penalty-urilor” a fost câștigată de Internațional Bălești, care s-a impus cu 6-5.