Oltenii au pus „piedică” Damilei în lupta pentru promovare

• FC Olt Slatina – Damila Măciuca 1-1 (Marin ’9 / Voinea ’32)

Astăzi, în cadrul etapei a XXVI-a din Seria Vest a ligii secunde, pe stadionul „1 Mai” din Slatina, FC Olt şi Damila Măciuca s-au întâlnit într-o partidă în care ambele formaţii erau obligate să câştige pentru a-şi păstra intacte şansele în vederea îndeplinirii obiectivelor din finalul sezonului. Vâlcenii aveau nevoie de un succes pentru a se apropia la numai un punct de liderul Corona, în timp ce oltenii aveau de asemenea nevoie de trei puncte pentru a ieşi din zona retrogradării. Din păcate pentru elevii lui Claudiu Niculescu, echipa fotbaliştilor din oraşul natal al antrenorului lor, Slatina, s-a dovedit o „nucă tare”, punând probleme vâlcenilor încă din startul partidei. Gazdele au deschis destul de repede scorul, în minutul 9, atunci când Marin a reluat cu capul în plasa „verzilor” o centrare expediată de un fost fotbalist al celor de la CSM Râmnicu Vâlcea, Dragoş Firţulescu. Damila a revenit „în cărţile” unei victorii extrem de preţioase în minutul 32, atunci când cel mai bun marcator al Seriei Vest, Albert Voinea, l-a învins pe goal-keeper-ul gazdelor, cu un şut plasat la colţul lung.

Repriza secundă a fost una de mare luptă, ocaziile importante de gol alternând de la o poartă la alta. Însă, chiar dacă ambele echipe au depus toate eforturile pentru câştigarea punctelor care să le ajute în atingerea obiectivelor, ele nu au făcut nimic altceva decât să se anihileze reciproc, partida încheindu-se cu scorul de 1-1. În urma acestui rezultat, Damila păstrează locul trei în clasament, la două puncte în urma celor de la ACS Poli Timişoara şi la trei de liderul Corona Braşov. De partea cealaltă, FC Olt acumulează 18 puncte şi rămâne pe singurul loc retrogradabil al seriei, la trei puncte de FC Maramureş Baia Mare.

Clasament

#        Echipă              M      V        E        Î        Glv.            P

13.Unirea Alba Iulia        21      3        2        16      12-49          11

14.Voinţa Sibiu              0        0        0        0        0-0              0

15.FC Timişoara             0        0        0        0        0-0              0

*locurile 1-2 promovează în Liga I, iar 12-15 retrogradează în Liga a III-a