Oltchim a câştigat primul meci de la Szabella Cup

• campioana României a depăşit formaţia rusească Rostov Don, scor 29-23

Handbalistele de la Oltchim, pregătite de tehnicianul danez Jakob Vestergaard au debutat cu dreptul în cadrul turneului amical desfăşurat la Budapesta, intitulat „Szabella Cup”. La primul meci disputat în efectiv complet, adică după revenirea celor şase „chimiste” care au participat la Jocurile Olimpice, campioana României a demonstrat că are în rândurile sale sportive de clasă mondială, singurele probleme sesizate în jocul Oltchimului fiind, aşa cum anticipa şi antrenorul danez, cele legate de omogenitatea lotului de jucătoare. Însă, chiar dacă astăzi în tabăra vâlcencelor s-au văzut în dese rânduri astfel de probleme, tocmai aceste partide amicale au rolul de a cristaliza jocul echipei, perioada de timp rămasă până la debutul în grupele Ligii Campionilor fiind suficientă pentru reglarea tuturor mecanismelor.

Oltchimul a început mai slab meciul, fiind condusă şi la două goluri diferenţă în primele minute. Abia către minutul 10 „chimistele” au preluat conducerea pe tabela de marcaj, dominându-şi firav dar constant adversarele din Rusia. În ultima parte a primei reprize, elevele lui Jakob Vestergaard au reuşit să se distanţeze la diferenţa maximă consemnată în primul act, cea de trei goluri, scorul consemnat la pauza întâlnirii fiind 14-11 în favoarea vâlcencelor.

În repriza secundă, încă din debut, „ostilităţile” au decurs aproape identic cu ceea ce s-a întâmplat în prima parte. Rostov Don a avut un start foarte bun, marcând de patru ori fără să primească vreun gol. Prima reuşită în tabăra Oltchimului s-a consemnat abia după şase minute de joc, atunci când scorul a redevenit egal, 15-15. Tot ultimele minute ale reprizei s-au dovedit cele salvatoare, campioanele României izbutind să se desprindă decisiv pe tabelă abia după minutul 50, atunci când reuşitele Ionelei Stanca (revenită în lotul Oltchimului după ce, în urmă cu numai două luni, a devenit mămică), Aureliei Brădeanu sau cele ale Katarinei Bulatovic au înclinat definitiv balanţa în favoarea Oltchimului, partida încheindu-se cu scorul final de 29-23.

Cele mai bune marcatoare ale Oltchimului în acest meci au fost: Iulia Managarova 6 goluri, Alexandrina Barbosa 5 şi Katarina Bulatovic 4. De partea cealaltă, cele mai multe goluri pentru rusoaice le-au reuşit Olga Peredryi, autoare a 6 „transformări”, dar şi Rehina Shymkute, fosta jucătoare a Oltchimului din urmă cu mai multe sezoane – 5 goluri.

Următorul meci pe care vâlcencele îl vor disputa în cadrul întrecerii din Ungaria va avea loc mâine dimineaţă, atunci când CS Oltchim se va duela cu campioana Sloveniei, Krim Mercator Ljubljana. Partida va putea fi urmărită şi de iubitorii handbalului din ţara noastră, postul de televiziune DigiSport 2 urmând să transmită în direct meciul, cu începere de la 10.45. În funcţie de acel rezultat, campioana României va evolua, tot mâine, în finala mare sau finala mică a turneului „Szabella Cup”.