NE LUĂM BILETE DE BRĂILA? Vâlcea întâlnește Gloria Buzău, astăzi, de la ora 13.00

După victoria la nouă goluri (scor 34-25) pe care SCM Râmnicu Vâlcea a obținut-o marți, 24 august, în fața grupării SCM Craiova, echipa roș-albastră s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României Fan Courier de handbal feminin. Astăzi, 25 august, jucătoarele pregătite de antrenorii Guran Kurtes (principal), Mia Rădoi (secund) și Ildiko Kerekeș Barbu (antrenor cu portarii) vor evolua contra Gloriei Buzău într-un meci în care miza este reprezentată de calificarea în faza semifinalelor întrecerii. Reamintim că cele șapte partide din faza optimilor de finală (care s-au disputat marți), precum și cele patru meciuri din sferturile de finală (programate astăzi) se dispută la Bistrița Năsăud. Cele patru formații care se vor califica în semifinalele competiției se vor «muta» la Brăila, acolo unde, sâmbătă și duminică, sunt programate jocurile din Final Four-ul competiției.
Întâlnirea dintre SCM Râmnicu Vâlcea și Gloria Buzău este programată astăzi, cu începere de la ora 13.00. Nu va fi televizată. La meci și-a anunțat prezența și un grup de 15-20 de suporteri vâlceni. Echipa noastră pornește cu prima șansă pentru obținerea victoriei în acest joc și implicit pentru obținerea calificării în semifinale. Astfel, se prefigurează un week-end în care suporterii vâlceni se vor deplasa la Brăila pentru a-și susține favoritele în cele două jocuri pe care municipalele le vor disputa în orașul de pe malul Dunării.
SCM Râmnicu Vâlcea este deținătoarea trofeului Cupei României din sezonul anterior.

Rezultatele partidelor din optimile de finală (24 august)

SCM Râmnicu Vâlcea – SCM Craiova 34-25
CSM București – Gloria Bistrița Năsăud 29-21
Măgura Cisnădie – HC Dunărea Brăila 30-31
Minaur Baia Mare – CSM Slatina 28-25
Dacia Mioveni – SCM Gloria Buzău 24-30
HC Zalău – CSU Cluj-Napoca 30-22
CSM Deva – CSU Știința București 18-25