Muşi, mai bun decât Tadici Vâlcea a încheiat turul Ligii Naţionale cu o victorie

HCM• HC Municipal – HC Zalău 28-23 (12-11 la pauză)
Sâmbătă, jucătoarele de la HC Municipal au oferit un cadou deosebit iubitorilor handbalului vâlcean. În ultima rundă a turului Ligii Naţionale, sportivele antrenorilor Dumitru Muşi şi Maria Duca au reuşit să învingă mai titrata echipă HC Zalău, pregătită de cunoscutul tehnician Gheorghe Tadici. Deşi foarte echilibrată, cel puţin pe parcursul primei reprize, partida din etapa a XIII-a a întrecerii handbalistice de elită a fost câştigată pe merit de vâlcence. Municipalele au strălucit mai mult în partea a doua, atunci când au marcat 16 goluri şi au încasat 12. Acest rezultat, cumulat celui înregistrat la pauza întâlnirii (12-11), a făcut ca echipa noastră să obţină o binemeritată victorie înaintea pauzei competiţionale, scor final 28-23. În urma acestui succes, HC Municipal a ajuns la 14 puncte în clasament, echipa noastră avansând până pe poziţia a noua.
În numărul de mâine al publicaţiei noastre vom reveni pe marginea acestui subiect cu mai multe informaţii, cu rezultatele consemnate în jocurile din ultima etapă a turului, dar şi cu numele jucătoarei de la HC Municipal care se află foarte aproape de convocarea pentru Campionatul European din luna decembrie.