Municipalii nu se regăsesc nici în 2015! Debut cu semieşec

• CSM Râmnicu Vâlcea – Olimpia Satu Mare 2-2

Forma slabă înregistrată de echipa râmniceană la finalul anului trecut pare să nu fi fost depăşită nici până acum, după aproape trei luni de pauză competiţională. Deşi aveau mare nevoie de toate cele trei puncte în faţa uneia dintre contracandidatele pentru calificarea în play-off-ul Seriei Vest din liga secundă de fotbal, elevii lui Alexandru Pelici au izbutit, chiar chinuit, numai un rezultat de egalitate. Partida dintre CS Municipal şi Olimpia Satu Mare s-a disputat sâmbătă, pe stadionul din Parcul Zăvoi, cu prilejul etapei a XVII-a. Aflate în preajma „liniei” care face diferenţa între play-off şi play-out, ambele formaţii aveau nevoie de succes. Vâlcea a început mai bine disputa, nou-venitul Andrei Neagoe punctând în minutul 25, când a fructificat un balon centrat de Adi Popa. Bucuria vâlcenilor a ţinut numai două minute, sătmărenii egalând prin Faur. Iar pentru ca necazul să fie complet, oaspeţii au mai punctat o dată, în minutul 38, prin Rus, intrând la vestiare în avantaj. După pauză, râmnicenii şi-au amintit pentru ce au intrat pe teren, conştienţi că nu au voie să piardă în faţa Olimpiei dacă vor să se califice în play-off. Atacurile la poarta oaspeţilor s-au înmulţit, însă balonul s-a încăpăţânat să intre în poartă. Totuşi, în minutul 73, nou-intratul Onyeka Konyeha a reuşit să puncteze spectaculos, trimiţând la vinclu un balon centrat de autorul primului gol vâlcean, Andrei Neagoe. Finalul a fost destul de anost, partida încheindu-se cu o remiză, scor 2-2, rezultat care nu ajută mai deloc formaţia noastră.
În urma acestui rezultat, coroborat cu modificările petrecute în clasament odată cu retragerea Fortunei Câmpina, CSM coboară pe locul şapte în ierarhie (18 puncte), fiind prima de sub „linia” de play-off. În numărul de mâine al cotidianului nostru vom reveni cu mai multe informaţii pe marginea acestui subiect.