Municipalii nu au reuşit să „lege” două victorii în meciurile amicale

• Săgeata Năvodari – CSM 4-1
Aflată la cel de-al patrulea meci de pregătire al acestei pauze competiţionale, echipa antrenorului Erik Lincar pare să traverseze o perioadă cu multe suişuri şi coborâşuri. După victoria cu Urban Titu, a urmat înfrângerea cu Unirea Tărlungeni, iar efectul de domino a continuat şi în ultimele două partide. CS Municipal a dispus de echipa ilfoveană CS Baloteşti, însă, nu mai departe de zilele trecute, a capotat în faţa mai experimentatei Săgeata Năvodari. Duelul amical susţinut în faţa fostei prim-divizionare a fost un test util pentru fotbaliştii vâlceni, chiar dacă municipalii au ieşit destul de şifonaţi din disputa cu jucătorii de la malul Mării Negre. Şi acest joc, penultimul din cantonamentul de la Braşov, a reprezentat pentru antrenorii clubului râmnicean o bună posibilitate de omogenizare a lotului, de creare a relaţiilor de joc, dar şi de selecţie în vederea stabilirii numelor jucătorilor ce vor face parte din lotul cu care va fi abordat viitorul sezon al ligii secunde. Asemenea situaţiei petrecute în ultimele jocuri de pregătire, CS Municipal a primit gol rapid, în urma unei faze fixe. Vâlcea nu s-a regăsit aproape deloc pe parcursul primei reprize, iar Săgeata conducea cu 3-0 la pauză. După revenirea de la cabine, vâlcenii au mai echilibrat partida şi au redus din handicap prin Adi Popa, după o pasă excelentă a lui Neagu. Gruparea din Nădodari a fost însă cea care a închis tabela, prin Vezan, cel mai experimentat jucător de pe teren. „A fost un test util în urma căruia ştim exact care sunt paşii necesari pentru creşterea în calitate a jocului nostru”, a concluzionat Lucian Munteanu, managerul general al echipei din Parcul Zăvoi.

„Distribuţiile” CS Municipal în amicalul cu Săgeata
Repriza I: D. Popescu – Samson, Stoica, Izvoranu, Stancu, Ov. Popescu, Câju, Vlad Munteanu, Neagu, Orlando şi Codin.
Repriza a II-a: Fejer – Deaconescu, Stoica, Cucui, Ionescu, Piţian, Geantă, Dumitraşcu, Mihai, N’Kongue şi Popa.
Vâlcea joacă astăzi ultimul meci în cantonamentul de la Braşov
În ultimele zile pe care le vor petrece la Braşov, oficialii Clubului Sportiv Municipal au pregătit pentru elevii lui Erik Lincar un nou test de verificare. Astfel, chiar astăzi, 8 august, echipa noastră va evolua în compania unei alte divizionare secunde, gruparea ilfoveană FC Voluntari.