La Campionatul Mondial de handbal din Croaţia, o vâlceancă duce naţionala de tineret spre medalii

• Nicoleta Safta a evoluat în toate meciurile din grupe pentru selecţionata noastră şi a fost una dintre cele mai bune marcatoare

După rezultatele excelente consemnate în grupa D a Campionatului Mondial din Croaţia, echipa de handbal feminin (tineret) a ţării noastre s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale întrecerii. Cu patru victorii şi o singură înfrângere înregistrate pe parcursul jocurilor din grupe, selecţionata tricolorelor mici a încheiat cu brio prima fază a întrecerii, asigurându-şi un adversar mai facil în faza „knock-out”. Pentru atingerea acestor rezultate, un aport important a fost adus de către vâlceanca Nicoleta Safta, fostă jucătoare la CS Chimia Râmnicu Vâlcea şi CS Oltchim. La începutul carierei sale, handbalista a fost descoperită şi „şlefuită” de antrenoarea Nicoleta Lazăr. Pivotul de numai 18 ani a fost folosit de tehnicianul echipei naţionale de tineret în toate meciurile din grupele Campionatului Mondial. Iar încrederea pe care antrenorul federal Popa Seviştean a acordat-o Nicoletei Safta a fost răsplătită de jucătoare, aceasta marcând constant pentru reprezentativa tricoloră. Cele patru victorii obţinute de reprezentativa noastră în faza grupelor s-au consemnat în compania echipelor Tunisia (35-22), Brazilia (26-21), Slovenia (30-24) şi China (39-25). Singura înfrângere a survenit în meciul din ultima etapă, atunci când România a cedat în faţa Rusiei (scor final 31-34). Alături de cele două echipe, din Grupa D, în faza următoare a competiţiei au mers selecţionatele Braziliei şi Sloveniei.

Tricolorele întâlnesc astăzi Portugalia

România se va afla printre echipele care va deschide „balul” optimilor de finală. Astăzi, cu începere de la ora 15.00, Nicoleta Safta & Co. au posibilitatea de a face încă un pas important spre atingerea obiectivului trasat de conducerea Federaţiei Române de handbal, anume cucerirea unei medalii. Pentru un loc în sferturile de finală ale întrecerii, tricolorele mici se vor lupta cu reprezentativa Portugaliei. Chiar dacă numele adversarelor de astăzi nu ar trebui să le sperie pe fetele noastre, ele trebuie să ţină totuşi cont de faptul că lusitanele au reuşit să învingă Suedia în faza grupelor. În eventualitatea în care echipa noastră va trece de Portugalia, elevele tehnicianului Popa Seviştean vor întâlni, în sferturile de finală, învingătoarea dintre Coreea de Sud şi Serbia. Cele patru meciuri din sferturi vor avea loc miercuri, 9 iulie. Semifinalele Campionatului Mondial de Tineret din Croaţia sunt programate vineri, 11 iulie, în timp ce lupta finală pentru medalii se va purta duminică, 13 iulie.