Krim a făcut instrucţie cu Rail Cargo şi a urcat pe primul loc în grupă

• Oltchim, obligată să câştige sâmbătă în Ungaria pentru a mai putea spera la calificarea în semifinale

Duminică, în capitala Sloveniei, s-a disputat derby-ul grupei a II-a principale a Ligii Campionilor la handbal feminin, între Krim Ljubljana şi Rail Cargo. Gazdele, care porneau favorite în acest joc, au confirmat statutul şi s-au impus fără probleme în faţa maghiarelor de la Rail Cargo, scor final 31-25 (15-12 la pauză). Cu acest succes, campioanele Sloveniei au preluat de la unguroaice „şefia” grupei, depăşindu-le însă doar la golaveraj, cele două formaţii având număr egal de puncte.

În acest context, chiar dacă au acumulat maximul de puncte din ultimele două partide, după victoriile cu Zvezda Zvenigorod, galacticele de la Oltchim sunt obligate să câştige la Budapesta pentru a mai păstra şanse la calificarea în semifinalele întrecerii. Totuşi, ecuaţia calificării în penultimul act al Ligii Campionilor este destul de complicată pentru campioana României. În eventualitatea obţinerii a două victorii în ultimele etape (sâmbătă, la Budapesta, şi peste două săptămâni, pe teren propriu, cu Krim Ljubljana), Oltchimul are posibilitatea de a accede în semifinale chiar de pe primul loc al grupei şi de a evita Gyor în semifinale. Însă, de asemenea, tot cu două victorii este posibil ca Oltchim să rămână şi în afara „careului de aşi”. Condiţiile în care formaţia vâlceană se poate califica în semifinale de pe primul loc al grupei a II-a sunt următoarele: victorie sâmbătă, în Ungaria, la cel puţin două goluri diferenţă, şi un alt succes, în faţa slovenelor de la Krim, la cel puţin cinci goluri.

Gyor şi-a „rezervat” primul loc cu două runde înainte de final

Sezonul acesta, Grupa I a Ligii Campionilor a fost mult mai lipsită de suspans în comparaţie cu cea de-a II-a, campioana Ungariei monopolizând întrecerea. Cu maxim de puncte acumulate după primele patru partide disputate, Audi ETO Gyor este sigură de prezenţa în semifinale de pe prima poziţie a grupei, urmând ca, în semifinale, să întâlnească ocupanta locului secund din grupa a II-a. În ultima rundă, maghiarele şi-au continuat seria invincibilităţii după ce au dispus, fără probleme, pe propriul teren, de campioana Norvegiei, Randers HK, scor final 30-24 (15-13 la pauză). În cealaltă partidă a etapei a IV-a, danezele de la Randers s-au „agăţat” şi ele în jocul calificării, după ce au izbutit o remiză, pe propriul teren, în faţa campioanei Muntenegrului şi deţinătoarei trofeului Ligii Campionilor, Buducnost Podgorica, scor final 20-20 (11-8 la pauză).