Karatiştii de la CSŞ au câştigat cinci medalii la CN Interstiluri

Recent, Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea a fost gazda unui concurs important, de anvergură naţională, Campionatul Naţional de Karate Interstiluri. Evenimentul organizat sub egida Federaţiei Române de Karate a reunit la start 292 de sportivi de la toate categoriile de vârstă (cadeţi, juniori şi seniori), provenind de la 44 de cluburi din ţară. Printre concurenţi s-au aflat şi sportivii secţiei de karate a Clubului Sportiv Şcolar Râmnicu Vâlcea, pregătiţi de profesorul Mihai Ioniţă. Aceştia au avut rezultate foarte bune, cinci dintre ei reuşind să urce pe podium la diferite categorii de vârstă şi greutate. Astfel, Daniel Cruceru a câştigat medalia de aur la kata-cadeţi, în timp ce Bianca Popescu şi Diana Cotescu au cucerit medaliile de argint la kumite-cadeţi, categoriile de greutate -47 kilograme, respectiv -54 kilograme. De asemenea, mai trebuie amintite rezultatele sportivilor Dragoş Costin şi Andrei Cruceru, care au cucerit medalii de bronz. Primul dintre aceştia a concurat la kumite-juniori (categoria 76 kilograme), iar cel de-al doilea la kumite-cadeţi (categoria -52 kilograme). Chiar dacă nu au obţinut medalii, alte două sportive legitimate la CSŞ au obţinut rezultate bune. Ne referim aici la Andreea Târcob şi Andreea Cojan, care au ocupat locurile cinci la kumite-cadeţi.
„Îi felicit pe sportivii secţiei Karate! Ca de obicei, ei au fost la înălţime şi au obţinut rezultate foarte bune la ultimul concurs. Am mare încredere că la următorul concurs naţional, care va avea loc la Bucureşti, în zilele de 28 şi 29 martie, vor cuceri noi medalii”, ne-a declarat optimist profesorul Nicolae Bugheanu, directorul Clubului Sportiv Şcolar Râmnicu Vâlcea.