Jucătoarele de la HCM nu se regăsesc

• echipa noastră a bifat la Ploiești încă un meci în care a condus la pauză, dar a pierdut pe final

Sâmbătă, într-un joc contând pentru prima etapă a returului Ligii Naţionale feminine, Handbal Club Municipal Râmnicu Vâlcea, formaţie pregătită de antrenoarele Simona Gogârlă şi Mia Rădoi, a evoluat la Ploieşti, în compania gazdelor de la CS Municipal. Confrun­tarea dintre ultimele două clasate ale întrecerii a fost una destul de spectacu­loasă, încheiată însă cu un eşec pentru formaţia râmniceană. Deşi au evoluat foarte bine pe parcursul primei reprize şi au intrat cu avantaj minim la „cabine”, scorul înregistrat la pauză fiind 16-15 în favoarea râmnicencelor, elevele Simonei Gogârlă au cedat iniţiativa în partea secundă a partidei. Ploieştencele au profitat de erorile apărute în defensiva oaspetelor şi au întors scorul în favoarea lor. Gazdele au marcat de 15 ori pe parcursul reprizei secunde, în comparaţie cu cele numai nouă reuşite ale vâlcencelor, gruparea din Ploieşti acontându-şi o preţioasă victorie în derby-ul „suferinţei”, scor final 30-25.

Municipalele rămân pe ultimul loc în clasament

Aşa cum s-a văzut şi în meciul precedent, când HCM a obţinut doar un rezultat de egalitate cu Cetate Deva pe teren propriu (scor 29-29), echipa vâlceană joacă din ce în ce mai bine, însă victoriile întârzie să apară. Cu doar două remize obţinute în douăsprezece jocuri disputate, HCM rămâne şi după meciul de la Ploieşti pe ultima poziţie a clasamentului. În plus, şi mai îngrijorător este faptul că, după succesul de sâmbătă, echipa prahoveană a acumulat şase puncte, desprinzându-se la patru „lungimi” de formaţia râmniceană. În această „horă” a retrogradării mai sunt prinse şi alte echipe, precum Universitatea Neptun Constanţa şi CSM Cetate Deva. Conform noului sistem competiţional adoptat de oficialii Federaţiei Române de Handbal, numele echipelor care vor retrograda în Divizia A vor fi cunoscute abia după consumarea fazei a doua a play-off-ului, programată în luna mai.

Liderul vine miercuri în Polivalentă

Următorul meci al vâlcencelor va avea loc miercuri, 22 ianuarie, în Sala Sporturilor „Traian”. Handbalistele pre­gătite de Simona Gogârlă vor avea atunci o misiune foarte dificilă, ele urmând să evolueze chiar împotriva liderului la zi al campionatului, HCM Baia Mare. În lotul formaţiei maramureşene se află mai multe handbaliste familiarizate cu atmosfera de la Vâlcea, care au evoluat de-a lungul carierei pentru CS Oltchim, aşa cum ar fi Paula Ungureanu, Melinda Geiger sau Adriana Nechita. Startul jocului de miercuri este programat pentru ora 18.00.