Invincibilele au cucerit şi Viena!

oltchim_hypo• Hypo – Oltchim 24-25

Galacticele au îndeplinit obiectivul de toamnă în această ediţie a Ligii Campionilor şi au reuşit să îşi adjudece primul loc în clasamentul grupei A. Deşi mai au de susţinut încă un joc până la finalul anului (cel cu Buxtehuder, programat la finele acestei săptămâni), prin victoria înregistrată ieri-seară, în compania austriecelor de la Hypo Viena, handbalistele de la Oltchim au acumulat zece puncte şi nu mai pot pierde prima poziţie a ierarhiei.

Cu un pas mai aproape de trofeul Ligii Campionilor!

Meciul de ieri din Austria s-a asemănat într-o oarecare măsură cu cel disputat în urmă cu patru săptămâni în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea. Chiar dacă porneau cu şansa a doua în ambele întâlniri, vienezele au fost conştiente de valoarea lor şi nu au lăsat niciodată garda jos, încercând să pună cât mai mult probleme principalei favorite la câştigarea trofeului Ligii Campionilor în acest sezon. Aşa cum tehnicianul danez Jakob Vestergaard a declarat în repetate rânduri, toate formaţiile care vor întâlni Oltchimul vor da cu siguranţă totul pentru a reuşi o victorie demnă de palmaresul oricărei echipe din handbalul feminin european.

Încurajate de aproximativ 200 de suporteri români prezenţi în tribunele sălii „Sudstadt” din Viena, Katarina Bulatovic, Cristina Neagu, Iulia Curea sau Ionela Stanca au fost principalele „actriţe” din teren, de reuşitele lor depinzând „soarta” partidei. Cele două formaţii au mers cap la cap în marea majoritate a timpului de joc, vâlcencele intrând la pauză cu un avans de numai două goluri (scor 14-12). Campioanele Austriei au pus mari probleme şi în partea secundă, reuşind să preia conducerea din minutul 36 şi să se menţină în avantaj până spre final. Ultimele minute au fost de-a dreptul dramatice, ambele formaţii având posibilitatea de a prelua decisiv conducerea, atunci când tabela indica un scor egal, 24-24 în minutul 59. Vâlcencele au dat dovadă de mai mult curaj, punctând decisiv la ultimul atac şi apărându-se magistral la faza imediat următoare de contraatac a vienezelor. Meciul s-a încheiat cu victoria campioanelor României, scor 25-24, handbalistele de la Oltchim luându-şi astfel „biletele” pentru primăvara Ligii Campionilor, ele urmând să participe la tragerea la sorţi pentru stabilirea componenţei celor două grupe principale din privilegiata postură de „cap de serie”.

Marija Jovanovic s-a accidentat la glezna dreaptă

Victoria Oltchimului din Austria are totuşi şi un preţ. În minutul 34, handbalista muntenegreană Marija Jovanovic a fost lovită de o adversară la glezna dreaptă şi a fost nevoită să părăsească terenul, purtată pe braţe de medicii clubului. Deşi nu avea stabilit un diagnostic clar la ora închiderii ediţiei noastre, Marija Jovanovic era suspectă de o luxaţie la nivelul gleznei. În acest caz, handbalista muntenegreană ar putea deveni indisponibilă pentru ultimele partide ale Oltchimului din acest an şi poate chiar pentru echipa sa naţională cu prilejul turneului final al Campionatului European din Serbia (4-16 decembrie 2012).