Înfrângere în cel de-al treilea amical al iernii

• FC Olt Slatina – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0

După victoriile obţinute săptămâna trecută în primele jocuri de pregătire din acest an, în faţa echipelor SCM Piteşti (scor 2-1), respectiv Atletic Bradu (scor 3-1), jucătorii de la CS Municipal Râmnicu Vâlcea au disputat miercuri cel de-al treilea test de verificare. Elevii antrenorului Alexandru Pelici s-au deplasat la Slatina, acolo unde au întâlnit un adversar mai puternic, chiar colega din Seria Vest, FC Olt. Partida dintre cele două formaţii nu a fost tocmai spectaculoasă. Gazdele au deschis rapid scorul, încă din debut. Vâlcenii au avut şansa de a egala în minutul 25, când au beneficiat de un penalty în urma unui fault comis asupra vârfului Adrian Codin. Lucian Iordache și-a asumat responsabilitatea execuției fazei fixe, însă balonul expediat de acesta a fost respins de portarul advers. După pauză, Vâlcea a irosit alte ocazii importante de a restabili egalitatea. Din păcate, ocaziile ratate s-au răzbunat, iar echipa noastră a încasat alte două goluri pe final de meci. Partida s-a încheiat cu victoria slătinenilor la scor de neprezentare.
Până la începerea campionatului, jucătorii de la CS Municipal mai au programate alte patru amicale. În funcţie de condiţiile meteo şi de starea terenurilor, elevii antrenorului Pelici urmează să mai dispute următoarele partide: 7 februarie – Pandurii II Târgu Jiu, 11 februarie – FC Olt, 14 februarie – Minerul Motru şi 21 februarie – SCM Piteşti.