Înfrângere cu „repetiţie” pentru HC Municipal

• CSM Cetate Deva – HCM Râmnicu Vâlcea 28-23 (12-11 la pauză)

• la finalul sezonului regulat, bilanţul jucătoarelor pregătite de antrenoarea Simona Gogârlă este dramatic: 19 înfrângeri, 3 egaluri, 0 victorii

Duminică, jucătoarele de la HC Municipal Râmnicu Vâlcea au disputat ultimul meci din cadrul sezonului regulat al Ligii Naţionale de handbal feminin. Jocul s-a disputat la Deva, în compania gazdelor de la CSM Cetate. Deşi partida a fost cea de-a 22-a susţinută de formaţia vâlceană în campionatul intern, echipa sprijinită financiar de Primăria Râmnicului nu a reuşit nici de data aceasta să spargă „gheaţa” şi să modifice umilitoarea cifră zero ce indică numărul jocurilor câştigate.

Elevele Simonei Gogârlă au început mai bine meciul de la Deva şi au condus constant în primele zece minute ale întâlnirii, la unu-două goluri diferenţă. Însă scenariul învăţat până şi de către copiii de grădiniţă care vin să vadă meciurile din Sala „Traian” s-a repetat la Deva. Vâlcea joacă bine pe parcursul primei reprize, la pauză se află „în cărţi” pentru un rezultat favorabil, în partea secundă oferă suporterilor speranţe (deşarte), iar la final, obligatoriu, pierde! Cetate Deva a trecut în avantaj încă de la mijlocul primei reprize, situaţia rămânând neschimbată până la pauză. Scorul consemnat în minutul 30 a fost 12-11 în favoarea gazdelor.

După revenirea de la vestiare, elevele Simonei Gogârlă au încercat să restabilească egalitatea şi chiar au reuşit, în minutul 31. Deva s-a dovedit însă mai bună şi a revenit în avantaj, conducând constant, cu o diferenţă de două-trei goluri, până în minutul 42 (scor 18-16). Aici, „filmul” jucătoarelor vâlcene s-a rupt. Devenele au jucat ca şi cum ar fi fost singure pe teren şi au făcut ravagii în defensiva râmniceană. După aproape 10 minute în care fetele noastre au marcat o singură dată, Deva ajunsese să conducă la opt goluri diferenţă (scor 25-17, minutul 51). Timpul de odihnă cerut de Simona Gogârlă şi „muştruluiala” zdravănă aplicată jucătoarelor de la HCM au făcut ca vâlcencele să se mai „trezească”. Acestea au pornit o cursă imposibilă de recuperare a „handicapului” de pe tabelă, soldată doar cu o înfrângere la o diferenţă mai rezonabilă, de cinci goluri. Deva a câştigat pe merit partida, scor final 28-23. Contabilizând şi acest eşec, HC Municipal ajunge la nouăsprezece înfrângeri în Liga Naţională, fiind singura echipă care încheie sezonul regulat fără să cunoască, măcar o dată, gustul dulce al victoriei.

Următoarele meciuri oficiale vor avea loc în cadrul Cupei României

Pentru jucătoarele de la HC Municipal urmează o scurtă pauză, prilejuită de acţiunea echipei naţionale. Din primele zile ale lunii aprilie, cel mai probabil tot sub comanda antrenoarei Simona Gogârlă, vâlcencele vor reveni la antrenamente şi vor încerca să pregătească pe cât mai bine ultimele două evenimente din calendarul acestui sezon. Primul este reprezentat de meciurile din cadrul Cupei României (competiţie programată în perioada 23-27 aprilie într-o locaţie ce nu a fost încă stabilită), iar cel de-al doilea, mult mai important, de jocurile contând pentru play-out-ul Ligii Naţionale (7-31 mai).

Rezultatele etapei a XXII-a (ultima a sezonului normal)

*primele şase echipe se califică în play-off, iar ultimele şase în play-out

**HCM Baia Mare, HC Dunărea Brăila, SCM Craiova şi HCM Roman au câte un meci mai puţin disputat