În șaisprezecimile Cupei României, SCM a făcut show la Piatra Neamț

Duminică, 17 februarie, la orele prânzului, SCM Râmnicu Vâlcea a susținut primul meci din actuala ediție a Cupei României la handbal feminin. În șaisprezecimile de finală ale întrecerii, vâlcencele au evoluat la Piatra Neamț, pe terenul formației HCF din localitate. Într-un meci pe care l-ați putut urmări în direct prin intermediul site-ului nostru, echipa sprijinită financiar de Primăria Râmnicului a făcut spectacol în fața celor aproximativ o mie de spectatori nemțeni veniți să vadă la lucru liderul Ligii Naționale. Cum era de așteptat, elevele antrenorului Florentin Pera nu au avut emoții în fața unor adversare din liga secundă feminină. SCM Râmnicu Vâlcea a înscris la foc automat în poarta nemțenelor, chiar și în condițiile în care câteva dintre jucătoarele care evoluează de obicei minute bune în echipa noastră au fost odihnite pentru meciurile mai importante din Liga Florilor.
La capătul unui meci fără epilog (încheiat cu victoria echipei noastre, scor 37-21), rămâne de apreciat efortul gazdelor de la Piatra Neamț, care s-au pregătit pentru acest joc cu trei echipe de majorete, fetele întreținând atmosfera de pe marginea terenului, dar și din teren în timpul pauzelor.