În fața a câteva sute de spectatori, SCM Râmnicu Vâlcea a învins codașa campionatului

În etapa a doua din Liga Florilor de handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea a primit, sâmbătă după-amiaza (de la ora 18.00), vizita formației CSM Deva. Disputată în fața a câteva sute de spectatori, care așteptau cu nerăbdare să își revadă favoritele pe teren, municipalele nu au le-dezamăgit așteptările. Echipa Primăriei Râmnicului a trecut fără emoții de formația Primăriei Deva. Așa cum anticipam în prologul acestui meci, gruparea hunedoreană, nou-promovată pe prima «scenă» valorică a handbalului feminin românesc, nu se putea ridica la nivelul valorii jucătoarelor pe care trupa râmniceană le are în componență. Vâlcea a început bine partida și s-a instalat la conducerea «ostilităților» încă din primele minute ale întâlnirii. Încercările oaspetelor de a reveni în «cărțile» meciului au fost destul de palide. Gazdele au fost cele care au făcut «legea» pe teren, iar deznodământul partidei se prefigura încă din preajma minutului 40. SCM Râmnicu Vâlcea a obținut o victorie convingătoare în fața propriilor suporteri, scor final 28-22 (14-11 la pauză).
În urma acestui rezultat, echipa râmniceană ajunge la patru puncte din două meciuri disputate și se alătură de grupului de echipe care domină clasamentul întrecerii. Etapa viitoare, într-un meci programat pe 25 septembrie, SCM Râmnicu Vâlcea va evolua la Buzău, pe terenul Gloriei.