În etapa intermediară de joi, HC Municipal s-a chinuit o repriză cu ultima clasată din Liga Naţională

• echipa noastră s-a impus în cele din urmă, scor 33-23

La mijlocul săptămânii trecute, cu prilejul etapei a V-a din play-out-ul Ligii Naţionale de handbal feminin, jucătoarele de la HC Municipal Râmnicu Vâlcea au primit vizita ardelencelor de la Mureşul Târgu Mureş. Partida se anunţa la discreţia elevelor antrenorilor Dumitru Muşi şi Maria Duca, mai ales că adversara care poposise în Sala Sporturilor „Traian” este clasată pe ultimul loc al întrecerii, fără nici un punct acumulat şi deja retrogradată în liga secundă. Prima repriză a întâlnirii a arătat însă total diferit faţă de cum sperau oficialii clubului nostru şi spectatorii prezenţi în tribune. Mureşencele au arătat formă şi dorinţă deosebite de joc, iar pe fondul jocului slab prestat de echipa noastră, oaspetele au condus în repetate rânduri pe tabela de marcaj. Cu chiu cu vai, municipalele au reuşit să întoarcă în cele din urmă scorul şi să nu intre la cabine cu un ruşinos dezavantaj tocmai în faţa ultimei clasate. La pauză, tabela a indicat un gol avantaj pentru echipa noastră, scor 14-13.
După revenirea de la vestiare, jocul echipei sprijinite de Primăria Râmnicului a arătat mult mai bine. Oaspetele au pierdut treptat „contactul” de pe tabelă cu formaţia noastră, HC Municipal conturându-şi o victorie de care avea nevoie ca de aer în tentativa de a se salva direct de la retrogradarea în liga secundă, fără supliciul meciului de baraj. Cu Daria Ilina, Clara Vădineanu & Co. trezite la realitate, echipa antrenorilor Muşi şi Duca s-a impus în cele din urmă la o diferenţă destul de concludentă, tabela indicând la finalul partidei 33-23 în favoarea echipei noastre. Cu cele trei puncte astfel câştigate, gruparea râmniceană se menţine în cursa pentru ocuparea primelor două poziţii în clasamentul play-out-ului, adică cele care permit salvarea de la retrogradarea directă în eşalonul secund al handbalului feminin românesc.