În Divizia A de handbal feminin, fetele de la Național au revenit pe locul al doilea

Duminică, în sala Colegiului Energetic, Național Râmnicu Vâlcea a disputat un meci important din cadrul etapei a XI-a a returului Seriei C din Divizia A de handbal feminin. Sportivele noastre au primit vizita grupării Club Sportiv Universitar Târgoviște. Vâlcencele și-au respectat statutul de favorite la obținerea victoriei, statut conferit de valoarea superioară a lotului de jucătoare, avantajul terenului propriu și diferența semnificativă de punctaj care despărțea cele două echipe înaintea acestei runde (28 de puncte!). Fetele de la Național au rezolvat problema echipei învingătoare încă de pe parcursul primei reprize. 18 goluri marcate și doar nouă primite în primele 30 de minute ale întâlnirii au înclinat definitiv balanța în favoarea echipei noastre. Actul secund a fost ceva mai echilibrat și mai sărac în goluri – Vâlcea a punctat de unsprezece ori, iar oaspetele de numai opt. Partida s-a încheiat cu scorul 29-17, cele trei puncte ajungând în mod cât se poate de meritat în vistieria clubului râmnicean.

Activ Plopeni a stat și a pierdut două poziții în clasament

În Seria C a Diviziei A de handbal feminin lupta pentru locul al doilea se poartă între trei formații care, la câte două-trei etape (sau chiar la una!), își tot schimbă pozițiile din clasament. Înaintea ultimei runde, gruparea prahoveană HC Activ Plopeni ocupa poziția a doua, cu 44 de puncte, urmată de Național Râmnicu Vâlcea (43 de puncte) și FC Argeș Pitești (42 de puncte). Cum în runda din week-end HC Activ Plopeni a stat (din cauza numărului impar de echipe din serie), victoriile obținute de Național Râmnicu Vâlcea și FC Argeș Pitești au făcut ca echipa prahoveană să piardă două poziții în clasament și să ajungă pe locul patru. În acest moment, cu trei etape rămase de disputat până la finalul sezonului normal, situația în clasamentul Seriei C din Divizia A de handbal feminin este următoarea: Dacia Mioveni – 55p, Național Râmnicu Vâlcea – 46p, FC Argeș Pitești – 45p, Hc Activ Plopeni – 44p, ACS Kezilabda Klub – 15p, CSU Târgoviște – 15p și LPS Târgu Jiu – 3p.

Național va sta etapa viitoare

Dacă Național Râmnicu Vâlcea a profitat în ultima rundă de etapa de pauză pe care a avut-o fosta ocupantă a poziției secunde în clasament, HC Activ Plopeni, situația s-ar putea repeta în etapa a XII-a. Asta pentru că, la rândul ei, echipa râmniceană va fi nevoită să stea din cauza numărului impar de echipe, iar celelalte două formații care se luptă pentru treapta a doua a podiumului (FC Argeș Pitești și HC Activ Plopeni) ar putea profita prin prisma meciurilor ușoare pe care le vor avea de disputat în runda a XII-a.

Două meciuri grele până la finalul întrecerii

După etapa de pauză pe care o vor avea pe 7 aprilie, jucătoarele de la Național Râmnicu Vâlcea trebuie să se pregătească pentru meciuri foarte dificile în ultimele două etape. Pe 14 aprilie, în cadrul rundei a XIII-a, Național Râmnicu Vâlcea va evolua, la Pitești, contra FC Argeș. Pe 18 aprilie, în etapa a XIV-a, fetele de la Național vor primi vizita liderului Dacia Mioveni.