HCM Râmnicu Vâlcea a obţinut prima victorie din istoria sa într-un meci oficial!

• HCM – CSM Ploieşti 27-19 (12-10 la pauză)
Handbal Club Municipal a spart în sfârşit „gheaţa” în Liga Naţională! Într-un meci disputat miercuri, handbalistele Simonei Gogârlă au ieşit învingătoare din confruntarea cu prahovencele de la CSM Ploieşti, scor final 27-19. Jocul a avut loc în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea şi a contat pentru prima etapă a play-out-ului Ligii Naţionale. Municipalele s-au aflat în avantaj pe aproape întreaga perioadă de desfăşurare a întâlnirii, diferenţa devenind mai „consistentă” pe parcursul reprizei secunde. Gazdele de miercuri au intrat la „cabine” cu un avantaj de numai două goluri, tabela indicând, la finalul primei reprize, scorul 12-10. După pauză însă, vâlcencele au mărit ritmul, au fost mai precise în atac şi mai eficiente în defensivă decât handbalistele din Ploieşti, iar problema echipei învingătoare nu s-a mai pus în ultimele zece minute. În cele din urmă, HC Municipal s-a impus la o diferenţă destul de confortabilă, de opt goluri, scor final 27-19. Cea mai bună marcatoare a partidei de miercuri a fost Janina Luca. Interul de la HCM a punctat de 11 ori în poarta prahovencelor şi rămâne pe primul loc în clasamentul golgeterelor din Liga Naţională feminină.
Alături de formaţia noastră şi de CSM Ploieşti, în lupta pentru ocuparea ultimei poziţii care asigură salvarea directă de la retrogradarea în Divizia A se mai află Universitatea Neptun Constanţa. Actualul sistem play-out în care evoluează HCM Râmnicu Vâlcea are în componenţă trei formaţii, clasate pe ultimele trei poziţii ale sezonului regulat din Liga Naţională feminină. Acestea vor susţine meciuri după clasicul sistem „fiecare cu fiecare”, atât pe teren propriu, cât şi în deplasare, turneul având în total de şase etape. În următorul meci din play-out, HCM va întâlni Universitatea Neptun. Jocul va avea loc sâmbătă, la Constanţa, cu începere de la ora 16.00.