Handbalistele Colegiului Energetic şi-au consolidat primul loc în ierarhia Seriei D

• ele au câştigat duminică meciul de pe terenul ardelencelor de la CSŞ Sibiu

Week-end-ul trecut, în Seria D a Campionatului Naţional de Junioare I s-au disputat partidele din cadrul etapei cu numărul trei. Reprezentat prin două formaţii în cea mai puternică întrecere handbalistică juvenilă din ţara noastră, judeţul nostru se poate mândri şi de această dată cu şcoala puternică de handbal, rezultatele de până în acest moment spunând totul despre forţa echipelor vâlcene. Colegiul Energetic şi Centrul Naţional de Excelenţă au spulberat tot ce au întâlnit în cale, dominând cu autoritate în ierarhia întrecerii. Situaţia a fost valabilă şi în ultima rundă, când ambele cluburi râmnicene au obţinut victorii chiar dacă au evoluat pe terenuri străine.

Sub comanda antrenorului Marius Dănuleţ, handbalistele Colegiului Energetic au întâlnit duminică, la Sibiu, echipa Clubului Sportiv Şcolar. Vâlcencele şi-au demonstrat superioritatea valorică încă din debutul jocului, ele aflându-se în permanenţă în avantaj. Chiar dacă au avut numai un singur gol în plus faţă de adversare la pauză (scor 13-12), ele s-au impus în cele din urmă la o diferenţă destul de confortabilă (scor 26-21). Un amănunt extrem de interesant legat de această partidă a fost acela că sala de sport în care s-a disputat meciul nu a avut tabelă de marcaj, handbalistele celor două echipe fiind nevoite să se informeze în permanenţă de la marginea terenului asupra evoluţiei scorului şi a timpului de joc.

Într-o altă partidă disputată duminică şi contând de asemenea pentru etapa a III-a, handbalistele de la Naţional Râmnicu Vâlcea au evoluat la Făgăraş, în faţa jucătoarelor Clubului Sportiv Şcolar din localitate. Întâlnirea dintre cele două formaţii a fost destul de echilibrată, rezultatul consemnat la pauză fiind unul de egalitate (scor 14-14). Graţie experienţei superioare, vâlcencele au reuşit în partea secundă să „tranşeze” soarta partidei în favoarea lor, impunându-se la trei goluri diferenţă (scor 37-34).

Rezultatele complete înregistrate în etapa a III-a (Seria D)

CSŞ Mediaş – CSŞ Dinamo Braşov 15-22

CSŞ Făgăraş – Naţional Rm. Vâlcea 34-37

CSŞ Sibiu – Energetic Rm. Vâlcea    21-26

Programul etapei a IV-a (duminică, 17 noiembrie)