Handbal feminin, Liga Naţională Trei puncte şi „injecţie” de moral înaintea confruntării cu CSM Bucureşti

handbal• jucătoarele de la HC Municipal s-au impus pe terenul ardelencelor de la Mureşul Târgu Mureş: 21-25 (11-14 la pauză) • victoria a fost dedicată antrenorului Dumitru Muşi, care şi-a sărbătorit ziua onomastică Fără puncte acumulate în ultimele etape, jucătoarele de la HC Municipal Râmnicu Vâlcea au aşteptat cu maxim interes partida programată duminică seara, pe terenul ardelencelor de la Mureşul Târgu Mureş. Disputa în compania ultimei clasate era un excelent prilej de a bifa cea de-a treia victorie în actuala ediţie a Ligii Naţionale şi de a câştiga trei puncte extrem de preţioase în clasament. Chiar de ziua onomastică a tehnicianului Dumitru Muşi, vâlcencele au profitat de şansa oferită, s-au ridicat în cea mai mare parte a întâlnirii la înălţimea aşteptărilor suporterilor şi au reuşit să îşi atingă obiectivul pentru care porniseră spre inima Ardealului: adjudecarea celor trei puncte. Întâlnirea din cadrul etapei a X-a nu s-a dovedit chiar simplă pentru municipale, gazdele făcând totul pe teren pentru a obţine fie şi un punct, primul din acest sezon. Mureşencele au început mai bine, au condus cu 2-0 (minutul 3), însă, până în minutul 10, Vâlcea trecuse în avantaj (scor 3-4), graţie „dublelor” reușite de la Clara Vădineanu şi Daria Ilina. Partida a continuat în aceeaşi notă, cu cele două echipe mergând „cap la cap” până în minutul 23. Atunci, HCM s-a distanţat pentru prima dată (scor 8-10), după trei goluri consecutive reuşite de golgetera formaţiei noastre, interul Janina Luca. Până la pauză, gazdele au mai dat câteva semne de revenire, însă golurile marcate de Bădiţă, Ilina şi portugheza Correia (două), au făcut ca Vâlcea să intre la „cabine” cu avantaj de trei goluri (scor 11-14). Nebunie maximă după pauză: Vâlcea nu a primit gol timp de 19 minute A urmat un start de vis în repriza secundă pentru echipa noastră. Jucătoarele de la HCM au punctat de nouă ori consecutiv, între minutele 30 şi 49, fără să primească vreun gol! După acest veritabil tur de forţă, vâlcencele şi-au creat un avantaj considerabil, tabela indicând 14-23. Diferenţa de nouă goluri în favoarea fetelor noastre a risipit incertitudinile legate de numele echipei învingătoare. Mai mult pentru palmares, gazdele din Târgu Mureş au încercat să îşi mai spele din păcate pe finalul întâlnirii. Ultimele zece minute au fost mult mai echilibrate, chiar la discreţia ardelencelor. Acestea au punctat de patru ori consecutiv până în minutul 55, atunci când tabela indica 24-28 în favoarea HCM-ului din Vâlcea. Imediat, antrenorul Dumitru Muşi a cerut time-out, însă degringolada din tabăra noastră a continuat. Gazdele au mai înscris de trei ori în ultimele cinci minute, pe când Vâlcea a punctat doar o dată. Cele trei puncte nu aveau totuşi cum să fie scăpate de către râmnicence, partida încheindu-se cu victoria HC Municipal la o diferenţă de patru goluri, scor final 21-25. Urmează un meci foarte dificil cu CSM Bucureşti După succesul consemnat la Târgu Mureş, HC Municipal a ajuns la 11 puncte în clasament. Rezultatul favorabil a permis echipei noastre să avanseze două poziţii, ajungând pe locul nouă, la numai un punct de zona play-off-ului. Victoria din Ardeal a însemnat şi un „balon de oxigen” pentru echipa noastră înaintea dificilei confruntări cu CSM Bucureşti, unul dintre cele mai puternice cluburi ce activează în Liga Naţională. Meciul dintre din HCM şi CSM este programat duminică, 2 noiembrie, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea. Rezultatele etapei a X-a HC Dunărea Brăila – HCM Baia Mare 21-30 SCM Craiova – CSM Ploieşti 26-22 HC Zalău – Corona Braşov 25-25 CSM Bucureşti – HCM Roman 23-20 Unirea Slobozia – Neptun Constanţa 22-17 Universitatea Cluj – Cetate Deva 31-26 Mureşul Tg. Mureş – HCM Rm. Vâlcea 21-25.