Golgeterul CSM-ului se descurcă de minune la Cluj

• Sergiu Negruţ a marcat două goluri pentru CFR

Plecat în această pauză de iarnă la CFR Cluj (echipa de la care venise sub formă de înprumut la CSM), Sergiu Negruţ pare să se simtă pe stadionul din „Gruia” la fel de bine precum pe „Municipalul” din Parcul Zăvoi. La finalul săptămânii trecute, cu prilejul etapei a XXIII-a din Liga I, tânărul atacant plecat de la Vâlcea a reuşit un meci de vis în tricoul fostei campioane a României. Trimis pe teren încă din primul minut al confruntării de la Braşov cu nou-promovata Corona, Sergiu Negruţ a confirmat aşteptările fanilor şi ale conducerii clubului clujean, marcând de două ori pe parcursul primei reprize (în minutele 18 şi 21). Din păcate pentru tânărul atacant, coechipierii săi din linia ofensivă nu s-au aflat într-o formă atât de bună, nefiind în stare să marcheze alte goluri. Corona a profitat de ineficienţa clujenilor şi a punctat de două ori pe parcursul reprizei secunde. Golurile marcate de Neacşa (în minutul 59) şi Coman (în minutul 85) au făcut ca reuşitele lui Negruţ să valoreze numai un punct, duelul dintre Corona Braşov şi CFR Cluj încheindu-se cu un rezultat puţin anticipat, acela de egalitate (scor final 2-2).

Interesant de remarcat mai este şi faptul că Sergiu Negruţ rămâne cel mai bun marcator al formaţiei vâlcene în acest sezon, graţie celor cinci goluri înscrise în turul campionatului. Aceasta în condiţiile în care atacantul a plecat de câteva luni de la Vâlcea! Pe această listă, următorii marcatori ai echipei noastre sunt Mihai Deaconescu şi Codruţ Lircă, fiecare cu câte trei reuşite.

Niculescu: „Dacă nu pleca Negruţ, poate nu venea Chris”

Legat de subiectul Negruţ, mai în glumă, mai în serios, antrenorul Claudiu Niculescu a făcut o declaraţie destul de interesantă la conferinţa de presă desfăşurată sâmbăta trecută, la finalul meciului câştigat de vâlceni în faţa „juveţilor” lui Adrian Mititelu. Tehnicianul de la CS Municipal a mărturisit că, dacă Negruţ nu ar fi fost oprit în lotul clujenilor de la CFR, era destul de probabil ca francezul Christian N’Kongue să nu fie transferat la Vâlcea, atacantul de culoare rămânând astfel la FC Olt Slatina, acolo unde a avut probleme de integrare. Deşi Sergiu Negruţ a jucat deja în Liga I şi a marcat, putând fiind considerat mai în formă decât N’Kongue (care este în urmă cu pregătirea fizică), Niculescu s-a arătat mulţumit de ce are în „ogradă”, apreciind că francezul poate câştiga mult la capitolul fizic în etapele următoare.

„Chris a jucat foarte bine cu Craiova, a marcat golul care ne-a adus cele trei puncte. Îl felicit. Mă bucur şi pentru Negruţ că joacă pentru o echipă din Liga I. A şi marcat acolo. Însă, cine ştie, dacă nu pleca Negruţ, poate nu venea Chris. Acum nu putem da timpul înapoi să vedem ce s-ar fi întâmplat. Dar Chris nu şi-a atins 100% potenţialul. Este puţin în urmă cu pregătirea fizică. Este un jucător care ne va fi foarte util în play-off”, a comentat Niculescu.