Galacticele au defilat la Hamburg! (II)

Ea a reuşit să puncteze din nou în minutul 56, dar şi să ofere o pasă decisivă de gol peste numai trei minute, atunci când Iulia Managarova a marcat ultimul gol al partidei.

Ungureanu_paulaPaula Ungureanu a stat în poartă tot meciul

Dacă în partida contând pentru prima etapă a gru­pelor, câştigată cu 31-25 împotriva austriecelor de la Hypo Viena, portăriţa spaniolă Silvia Navarro a fost „vioara întâi”, în meciul de la Buxtehuder tehnicianul danez i-a dat credit Paulei Ungureanu. Braşoveanca de 32 de ani s-a aflat între buturile Oltchimului pe tot parcursul partidei de la Hamburg, achitându-se foarte bine de sarcini. Paula a închis poarta în faţa vicecampioanelor Germaniei, iar hand­baliste experimentate precum Melbeck sau Lutz au avut „interzis” să marcheze în poarta Oltchimului. Cu un procentaj remarcabil pentru un portar de handbal (aproape 60%) şi peste 20 de parade reuşite pe tot parcursul partidei, Paula a oferit încredere colegelor sale, acestea din urmă văzându-şi liniştite de jocul de pe teren şi mai ales de faza ofensivă, acolo unde au fost atât de prolifice, prin cele 35 de goluri marcate.

Au cucerit şi publicul din Hamburg

Printre cei aproape 2.000 de spectatori prezenţi în tribunele arenei „CU Neugraben” din Hamburg s-au aflat şi câteva zeci de români „înarmaţi” cu goarne, tricouri sau fulare, care şi-au încurajat pe tot parcursul partidei favo­ritele. Nici germanii nu s-au lăsat mai prejos, aceştia fiind evident superiori numeric. Fanii handbalistelor de la Bux­te­huder au dat dovadă de foarte mult fair-play, încura­jându-şi favoritele asemenea românilor, pe întreaga durată a meciului, chiar dacă vicecampioanele Germaniei au pier­dut la un scor zdrobitor. Mai mult decât atât, apreciind spectacolul pe care l-au urmărit, toţi spectatorii germani au aplaudat la final jucătoarele ambelor formaţii.

Aproape toate chimistele au marcat în poarta nemţoaicelor!

Jakob Vestergaard şi cele două antrenoare secunde de pe banca Oltchimului (Steluţa Luca şi Mette Klit) au avut posibilitatea de a rula întreg lotul care a făcut depla­sa­rea cu prilejul partidei din Germania (exceptând portarul Silvia Navarro). Pentru campioana României au intrat pe teren nu mai puţin de cincisprezece handbaliste, doar trei dintre acestea nereuşind să marcheze: Alexandrina Barbosa, Adriana Nechita şi Paula Ungureanu.

Cele douăsprezece handbaliste care au punctat pentru Oltchim au fost: Katarina Bulatovic 7 goluri, Ionela Stanca 6, Marija Jovanovic 4, Iulia Managarova 4, Iulia Curea 3, Cristina Neagu 2, Oana Manea 2, Adina Meiroşu 2, Ramona Farcău 1, Ekaterina Vetkova 1, Aurelia Bră­deanu 1 şi Allison Pineau 1. De partea cealaltă, pentru Buxtehuder au marcat numai cinci sportive: Lone Fischer 6, Jessica Oldenburg 3, Jana Stapelfeldt 3, Marcella Deen 2 şi Isabell Klein 1.

Buxtehuder – Oltchim evoluţia scorului: 1-2 (minutul 5); 3-5 (’10); 4-6 (’15); 4-9 (’20); 4-12 (’25); 6-14 (la pauză); 7-17 (’35); 9-19 (’40); 13-20 (’45); 13-25 (’50); 13-29 (’55); 15-34 (la final).