Fotbal, Liga a IV-a, semifinale play-off

Şirineasa şi Horezu au oferit un spectacol agreabil, dar cu scor indecis: 2-2
• numele echipei care va merge în marea finală se va afla sâmbătă
CS Şirineasa şi Flacăra Horezu s-au întâlnit, miercuri, în cea de-a doua semifinală a play-off-ului Ligii a IV-a de fotbal. Meciul disputat pe cocheta arenă din comuna păstorită de edilul liberal Dan Săraru a avut toate ingredientele necesare unui meci de care pe care, cu mult nerv şi încrâncenare. Cei aproximativ cinci sute de spectatori, printre care şi un grup de „ultraşi” din Horezu au creat o atmosferă demnă de toată lauda pentru nivelul fotbalului judeţean, ei vibrând la unison cu dorinţa fotbaliştilor din teren, care au dorit să demonstreze că sunt cei mai buni. Şirineasa a deschis repede scorul, chiar în minutul 2, însă cei de la Flacăra au ştiut cum să revină. Elevii antrenorului Vasile Ilinca au restabilit egalitatea în preajma minutului 20 şi au avut o uşoară dominare până la sfârşitul primei reprize. Nici nu începuse bine actul secund, că fotbaliştii din Horezu au scuturat încă o dată plasa porţii celor de la Şirineasa. Încurajaţi frenetic de inimoşii spectatori, aflaţi în tribune, pe lângă garduri sau chiar pe… dealurile din preajma stadionului, fotbaliştii gazdelor au reuşit să dea lovitura cu zece minute înaintea finalului. Bucuria a fost savurată din plin de suporteri, dar şi de către cei doi edili ai comunei Şirineasa, Dan Săraru şi Ion Streinu. Meciul s-a încheiat cu o remiză, scor 2-2, rezultat care permite ambelor echipe să spere la calificarea în finala play-off-ului, atunci când se va decide campioana judeţului Vâlcea.

Semifinale: rezultatele meciurilor tur

Posada Perişani – FC Băbeni 1-1
CS Şirineasa – Flacăra Horezu 2-2