Fotbal, Liga a II-a, Bihorul a reuşit surpriza etapei

Resita• orădenii au ţinut „în şah” liderul la zi al întrecerii
Aşa după cum vă informam în numărul de luni al publicaţiei noastre, sâmbătă, în Seria Vest a ligii secunde de fotbal s-au disputat meciurile etapei a şasea. Trei dintre cele cinci întâlniri s-au încheiat cu rezultate de egalitate. Vorbim aici despre remizele „albe” dintre Olimpia Satu Mare şi CS Municipal Râmnicu Vâlcea, FC Caransebeş şi Fortuna Poiana Câmpina, dar şi despre marea surpriză a etapei, rezultatul de egalitate consemnat la Oradea. În acest ultim joc, pe teren s-au întâlnit echipele aflate la extremele clasamentului: FC Bihor, codaşa Seriei Vest, şi Metalul Reşiţa, gruparea din Valea Domanului fiind liderul la zi al întrecerii. Deşi porneau cu prima şansă, oaspeţii pregătiţi de tânărul antrenor Daniel Opriţa s-au încurcat pe terenul orădenilor, partida încheindu-se cu scorul de 1-1. Bihorenii au deschis scorul în minutul 20 prin Pascariu, în timp ce reşiţenii au punctat pe parcursul reprizei secunde, în minutul 76, prin Buhăescu. Chiar şi aşa, acest rezultat ajută mai mult gruparea reşiţeană, punctul câştigat la Oradea permiţându-i să se menţină pe primul loc, la două „lungimi” în faţa prahovenilor de la Fortuna Poiana Câmpina.
După etapa a VI-a, CS Municipal Râmnicu Vâlcea ocupă doar un modest loc şase (având numai şapte puncte acumulate), în contrast cu pretenţiile anunţate de oficialii echipei noastre la începutul sezonului, atunci când se ţintea promovarea în Liga I. Primele patru locuri ale ierarhiei sunt ocupate de formaţiile Metalul Reşiţa 14p, CS Mioveni 11p, Fortuna Poiana Câmpina 11p şi ACS Poli Timişoara 9p. Etapa viitoare, CS Municipal va întâlni FC Olt Slatina. Meciul se va disputa sâmbătă, 11 octombrie, cu începere de la ora 11.00, pe stadionul din Parcul Zăvoi.